Wielkie święto teatru w Zamościu – 43. ZLT już niebawem

0
451
Fot. Teatr Maska Rzeszów, „Zorro”/FB

Pod hasłem: „Przymierze teatru i muzyki” odbywać się będzie 43. w historii Zamościa Lato Teatralne. Wielkie Święto Teatru potrwa trzy tygodnie (16 czerwca – 7 lipca).

Dynamiczne, twórcze, intrygujące 43. Zamojskie Lato Teatralne rozpoczną 16 czerwca artyści z Białorusi Teatru InZhest spektaklem „Trash poem”. To laureaci jednej z dwóch Buław Hetmańskich z ubiegłorocznego ZLT. Drugą Nagrodę Publiczności odbiorą twórcy Teatru Latarnia z Białegostoku. Ich spektakl pt. „Merlin Mongoł” zaplanowano na  6 lipca, w przeddzień zakończenia festiwalu.

Trzytygodniowe mistrzostwa teatralne ogarną przestrzeń miasta. Spektakle będą się odbywały na Rynku Wielkim, w Zamojskim Domu Kultury, w CKF „Stylowy”, na Osiedlu Zamoyskiego i Osiedlu Orzeszkowej, na ul. Grodzkiej, w Parku Miejskim, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kazamacie Bastionu I.

43. ZLT towarzyszyć będą projekty teatralne i poetyckie, takie jak Lato Teatralne Młodych, spotkania muzyczno – poetyckie, warsztaty twórcze, inscenizacje i wernisaże.

Już dzisiaj, serdecznie zapraszamy na wszystkie spektakle 43. Zamojskiego Lata Teatralnego oraz imprezy towarzyszące. W szczególności polecamy spektakl inaugurujący 43. ZLT.

Jako pierwszy zamojskiej publiczności zaprezentuje się białoruski Teatr InZest. Przedstawienie „Trash Poem” to ironiczna fantasmagoria, sen o śmieciach rodzących potwory. InZhest  jest teatrem eksperymentalnym. Artyści wykorzystują  szeroką paletę symboli, metafor i podtekstów. Teatr bez słów proponuje oryginalne reżyserskie i scenograficzne projekty [sobota, 16 czerwca, godz. 21.30 Rynek Wielki, wstęp wolny].

Teatr Formy z Wrocławia pojawi się na dwóch zamojskich osiedlach. Na Osiedlu Orzeszkowej pojawi się zabytkowy GAZ 69 i autentyczna wojskowa kuchnia polowa. Wszystko to za sprawa spektaklu „Kucharz na ostro”, w którym w finałowej scenie aktorzy – przy akompaniamencie muzyki – częstują publiczność grochówką [niedziela, 17 czerwca, godz. 21.30, tereny rekreacyjne nad Łabuńką, wstęp wolny]. Osiedle Zamoyskiego natomiast będzie sceną dla polskiej komedii dell’arte „Piękna Morylinda”.  Komedianci z Wrocławia bez słów przedstawią historię młodej, pięknej Włoszki, która odrzucała tłumy zalotników. [poniedziałek, 18 czerwca, godz. 21.30, Osiedle im. J. Zamoyskiego, wstęp wolny].

Arcyciekawą propozycją jest “Moonlight Vehicle” w reż. Piotra Złotorowicza. Świetna muzyka Gershwina, jazzowe wykonania – w tym duety wokalne, piękne stroje, projekcje i znakomity scenariusz – to na zachętę. Występują Tomasz Stockinger i Siggy Davis. Rzecz się dzieje w Ameryce lat 20-tych, są to czasy prohibicji, pierwszych samochodów i ery jazzu [wtorek, 19 czerwca, godz. 19.00, Zamojski Dom Kultury, bilety 20zł].

Postać człowieka w masce, to zawsze świetna zabawa dla całej rodziny. Tym razem, rzeszowski Teatr Maska pokaże świetne widowisko „Zorro”, w którym zobaczymy wspaniałe kostiumy, efektowne sceny walki na szpady, pułapki i pościgi [piątek, 22 czerwca, godz. 21.00, Rynek Wielki, bilety 10zł].

Multimedialny koncert/spektakl inspirowany nowelą Franza Kafki to projekt, który powstał z inspiracji wystawą „Syrena herbem swym zwodnicza” na zamówienie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Autorowi Michałowi Pepolowi towarzyszy Magdalena Cielecka aktorka teatralna i filmowa, która po raz pierwszy mierzy się w „Milczeniu Syren” z muzyczną materią, śpiewając utwory, pochodzące z odmiennie różnych tradycji stylistycznych (Franz Shubert, Tim Buckley/Larry Beckett) [sobota, 23 czerwca, godz. 19.00, CKF „Stylowy”, bilety 20 zł].

To tylko niektóre z propozycji zbliżającego się święta teatru. Na uwagę zasługują absolutnie wszystkie, jak chociażby wędrujący spektakl uliczny Teatru KTO i przedstawienie „Perigrinus”, inspirowane twórczością poetycką T. S. Eliota. Spektakl pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku [niedziela, 24 czerwca, ul. Grodzka, wstęp wolny], czy „Puszczańskie Opowieści” białostockiego Teatru Lalek [niedziela, 1 lipca, godz. 21.00, Park Miejski, wstęp wolny].

Na część spektakli wstęp będzie wolny. Na przedstawienia płatne, karnety można kupić w Zamojskim Domu Kultury. Bilety można nabyć w Zamojskim Domu Kultury, na www.biletyna.pl oraz dwie godziny przed spektaklem.

Nowy Kurier Zamojski będzie miał do rozdania dla swoich Czytelników bezpłatne wejściówki na przedstawienia. Będziemy o tym informować na naszej stronie www.kurierzamojski.pl oraz na profilu facebookowym.

 

987b Wielkie święto teatru w Zamościu - 43. ZLT już niebawem
Program 43. ZLT
Poprzedni artykułRekordowa zbiórka Kilometrów Dobra
Następny artykułJacek Sasin w Zamościu. Relacja ze spotkania z mieszkańcami.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments