Zasadzą w Zamościu 100 drzew

5
806

W 2018 roku w Zamościu zasadzonych zostanie 100 drzew. W ten sposób miasto uczci 100 – tną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jakie jeszcze inne przedsięwzięcia zaplanowano w Zamościu z tej okazji? Szczegóły poznaliśmy podczas wczorajszej konferencji w Ratuszu.

Za przebieg miejskich obchodów 100 – tnej rocznicy Odzyskania Niepodległości odpowiadać będzie specjalnie do tego powołany Komitet Obchodów Dni Niepodległości, w skład którego wchodzą osoby związane z Zamościem. Obecnie jest ich około 20, w tym m.in.: ks. bp. Marian Rojek, rektorzy zamojskich uczelni, przedstawiciele służb mundurowych. Prace komitetu koordynuje Radny Piotr Małysz. Podczas konferencji w Ratuszu przedstawił on plany na ten rok:

– Poza tymi działaniami, które są związane z różnego rodzaju uroczystościami takimi jak: 2 maja, 3 maja, 15 sierpnia czy 11 listopada, chcemy też podejmować inne niestandardowe działania, które przyczynią się też do rozwoju naszego miasta. Chcemy, by po tych obchodach coś w mieście z nami zostało  – w tym celu chcemy m.in. stworzyć w Zamościu trzy mini parki w których zasadzimy 100 drzew – mówił radny Małysz.

Prezydent Andrzej Wnuk podkreślił, że kulminacyjnym punktem obchodów rocznicowych będzie dzień 11 listopada. – Chcielibyśmy, aby obchody tego święta w tym roku odbyły się w nowym miejscu, miejscu związanym z Marszałkiem a mianowicie przed budynkiem Klubu Batalionowego przy ul. Piłsudskiego, gdzie do tego czasu mamy nadzieję stanie pomnik Marszałka – mówił Prezydent.

O odbudowę pomnika Józefa Piłsudskiego, który niegdyś stał na terenie zamojskich koszar i został zniszczony przez niemieckich okupantów stara się Obywatelski Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu. Na ten cel komitet zebrał już kwotę około 45 tys. zł. O przebiegu prac nad odbudową monumentu opowiedział wczoraj Wiceprzewodniczący Komitetu, Jerzy Zacharow:

– Bardzo chcielibyśmy, aby pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego został odsłonięty 11 listopada. Powstał już 2,5 metrowy odlew postaci Marszałka. Musimy teraz tylko znaleźć dobrą odlewnię, która dobrze wykona odlew pomnika. Poszukiwania trwają. Chcemy, żeby w kwietniu odlew Marszałka był gotowy. – mówił Jerzy Zacharow.

Przypomniał także, że wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć budowę pomnika mogą zakupić cegiełki o nominałach 10, 20,50 i 100 zł. Są one do nabycia w Zamojskim Centrum Informacji Turystycznej (ul. Rynek Wielki 13).

Ponadto w związku z okrągłą rocznicą odzyskania Niepodległości, Rada Miasta Zamość za pomocą uchwały ustanowiła rok 2018 Rokiem Zamojskich Twórców Niepodległej. Będzie to okazja do przypomnienia i upamiętnienia sylwetek osób, które miały wpływ na budowanie państwowości i były znaczące w historii Zamościa. Wiele miejskich wydarzeń kulturalnych będzie do tych osób nawiązywało.

 

 

 

Poprzedni artykułPow. zamojski: Ruszyła obowiązkowa kwalifikacja wojskowa. Kto musi się na niej stawić.
Następny artykułGaleria Twierdza przedłuża godziny otwarcia
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

Wy tak poważnie????

Anonimowo

6000 drzew będzie posadzonych w Warszawie i to nie małych drzewek.

Tomasz Krywionek
Reply to  Anonimowo

ooo, super

Anonimowo

Naprawdę ? nie wierzę!

Anonimowo

A ten wojskowy obok prezydenta to kto? Medale jakieś sobie powiesił ale nie kojarzę ani umundurowania ani stopnia..