Pow. zamojski: Ruszyła obowiązkowa kwalifikacja wojskowa. Kto musi się na niej stawić.

0
507
fot. archiwum NKZ

23 lutego na terenie powiatu zamojskiego ruszyła obowiązkowa kwalifikacja wojskowa 2018. Bez obaw jednak! Nie oznacza to wcale, że powrócił przymusowy pobór do wojska. Odbywające się co roku kwalifikacje, mają na celu jedynie przyznanie wezwanym na nie osobom kategorii, określającej ich zdolność do służby wojskowej. Ci, którzy otrzymają kat. A, zostają rezerwistami. 

Kto musi się stawić na kwalifikacji? Obowiązkowemu stawiennictwu podlegają wszyscy mężczyźni urodzeni w 1999 r. oraz mężczyźni urodzeni w latach 1994-1998, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej; a także osoby urodzone w latach 1997-1998, które:
a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wnioski o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;

Stawiennictwu podlegają również kobiety urodzone w latach 1994-1999, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2016/2017 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków.
Na kwalifikacji powinny pojawić się także osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Osoby podlegające kwalifikacji wojskowej otrzymują wcześniej imienne wezwania z określonym terminem stawiennictwa oraz wymaganymi dokumentami. Należy też pamiętać o aktualnej fotografii do książeczki wojskowej!

Kwalifikacja potrwa do 5 kwietnia 2018 r.

Poprzedni artykułBudżet Obywatelski – jak głosowali mieszkańcy? Podajemy terminy ostatnich zebrań!
Następny artykułZasadzą w Zamościu 100 drzew
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments