Odjechane Jasełka w „Społeczniaku”

0
647
GAIA

Bliżej nieokreślonego, wczesno-grudniowego dnia podczas lekcji religii do kreatywnych głów uczniów klasy 1C I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Europejskiej w Zamościu znienacka wpadł spontaniczny, a w dodatku pozornie niemożliwy do sukcesywnego zrealizowania pomysł – postanowili zorganizować tegoroczne szkolne jasełka. Ale jak to? Przecież do Świąt Bożego Narodzenia pozostało zaledwie kilka tygodni! Cóż, dla zdeterminowanych humanistów nie stanowiło to żadnego problemu. Nie interesowało ich jednak odegranie typowej wersji biblijnej historii; zdecydowali się, by przedstawieniu nadać nietypowy, wesoły wydźwięk, osadzając je we współczesności. Samodzielnie przygotowali scenariusz, wraz z Panią Małgorzatą Wiśniewską zaaranżowali dekoracje, z uwagą wysłuchali porad ich polonistki – Pani Bożeny Dąbrowskiej i już wkrótce, pod czujnym okiem swojej niezwykle cierpliwej reżyserki, Pani Anny Maciukiewicz, organizowali próby.

Choć w role, napisane z zamysłem pieczołowitego oddania charakteru każdego z występujących członków klasy, wcielili się niczym w drugą skórę, to jednak występy na scenie okazały się sprawą trudniejszą, niż mogłoby się im wydawać. Mimo to, z pomocą i wsparciem nauczycieli oraz koordynującego sprawy techniczne (czyli nie do końca zrozumiałe dla humanistów) Pana Miłosza, pracownika Klubu Garnizonowego, który wspaniałomyślnie użyczył pierwszoklasistom sceny, udało im się sprawić, by wzbogacony o taniec, życzenia występ wokalny ucznia równoległej klasy matematyczno-ekonomicznej Mikołaja Brzozowskiego i wspólną kolędę, spektakl udał się perfekcyjnie. Nie zabrakło adrenaliny i stresu, ale zarówno wystawiona przed uczniami Szkół Społecznych 21 grudnia pra-premiera, jak i przeznaczony dla rodziców i kolegów spoza szkoły występ 18 stycznia wywołały w widzach salwy śmiechu i niekiedy łzy wzruszenia.

Odgrywający role Józka (Kacper Pawelec), Maryi (Julia Ogonowska), Narratora (Kamila Śledź), Diabła (Karolina Pawluk), Heroda (Bartosz Kostrubiec), Boga, Anioła i Pijaka (Wojciech Sawoniewicz), Doktor Gabriel (Julia Gabryel), Kaspiego (Krzysztof Piotrowski), Melchiego (Jan Szponar), Dżesi Baltazar (Karolina Pawliszak), Motelarza oraz Anioła (Oskar Korczyński), Kobiety z Telefonem oraz Anioła (Alicja Frankiewicz) i Śmierci (Arkadiusz Plewa) liczą, że w przyszłości uda im się przygotować więcej tego typu przedsięwzięć!

Karolina Pawluk, Karolina Pawliszak

Historia współczesnych jasełek mogła wydawać się zabawna w swoim absurdzie – ale co, gdyby dziś to do twoich drzwi zapukali rodzice Syna Bożego? Czy nie znając ich tożsamości, okazałbyś im bezinteresowne miłosierdzie…? Nie bądźmy zgorzkniali i pozbawieni serca. Zgodnie ze słowami Jezusa, miłujmy siebie nawzajem. Tylko to zapewni nam prawdziwe szczęście i pokój ducha.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments