Jarosław Gowin w Zamościu

0
1458

18 grudnia wizytę w Zamościu złożył Jarosław Gowin – Wiceprezes Rady Ministrów oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wizyta Wicepremiera na Lubelszczyźnie miała związek z powołaniem 4.11.2017r. ugrupowania „Porozumienie”. Nowo utworzona partia powstała bazie Polski Razem Zjednoczonej Prawicy oraz Republikanów, Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego oraz części struktur partii Wolność, Jarosław Gowin wyłonił w ramach „Porozumienia” trzy rady: gospodarczą, programową i samorządową. Do rady samorządowej należy Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, którego Jarosław Gowin wspierał w poprzednich wyborach samorządowych. Więcej o partii POROZUMIENIE>TUTAJ

Wicepremierowi podczas wizyty w Zamościu towarzyszył pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. służby zdrowia Pan Jakub Banaszek. Jarosław Gowin był oczarowany naszym miastem. Uważa Zamość, podobnie jak Kraków i Toruń za arcydzieło architektury światowej. Przyznał także, że rozwój struktur partii Porozumienie na Lubelszczyźnie przerasta jego oczekiwania.

Dużo miejsca, Wicepremier poświęcił planowanej rekonstrukcji rządu, planom gospodarczym i społecznym Premiera Morawieckiego. Jarosław Gowin odpowiadał także na pytania z sali. Mieszkańcy pytali m.in.: o rozwój gospodarczy Wschodniej Polski, o kondycję szkolnictwa wyższego, o poparcie na Prezydenta Andrzeja Wnuka w zbliżających się wyborach samorządowych, o zmniejszenie obciążeń finansowych dla małych firm.

Obecny na spotkaniu Poseł Jarosław Sachajko (Kukiz ‘15) zabrał głos w sprawie trzech zagadnień. Pierwsze dotyczące decentralizacji urzędów państwowych, przenoszenia ich do miast powiatowych na wschodzie kraju, na przykład do Zamościa. Kolejne dotyczące utworzenie Akademii Zamojskiej, a w szczególności wydziału medycznego. Pozwalają na to warunki lokalowe oraz kadrowe w postaci kadry Szpitala Jana Pawła II. Trzecią propozycją Posła Sachajko jest pomysł utworzenia przejścia granicznego we Włodawie, które byłoby przyczynkiem rozwoju całego regionu.

Pod postulatem decentralizacji urzędów Wicepremier podpisał się oburącz, podając jako przykład propozycję utworzenia w ramach struktur rządowych kilkuosobowej agendy np. w Nowym Sączu – Urząd Rzecznika Praw Przedsiębiorców. Na drodze ku utworzeniu Akademii Zamojskiej przeszkodą jest to, że PWSZ nie prowadzi minimum dwóch kierunków studiów doktoranckich. Po spełnieniu tego warunku (i jeszcze kilku innych z pewnością), mogłaby powstać Akademia Zamojska.

Jarosław Gowin, zapytany o udzielenie poparcia Andrzejowi Wnukowi, jako kandydatowi w zbliżających się wyborach samorządowych, podkreślił, że nie zapadła w tej sprawie jeszcze żadna decyzja. Wicepremier dodał, że to struktury lokalne partii „Porozumienie” zadecydują o udzieleniu poparcia. Jednocześnie obiecał, że wróci do Zamościa jeszcze przed wyborami samorządowymi.

Film z wizyty Wicepremiera Jarosława Gowina w Zamościu (ratusz – sala Consulatus)

Wizyta Wicepremiera Jarosława Gowina w Zamościu. Relacja na żywo

Opublikowany przez Nowy Kurier Zamojski Poniedziałek, 18 grudnia 2017

Na spotkaniu obecni byli: Poseł Jarosław Sachajko (Kukiz’15),  prezydent Andrzej Wnuk, wiceprezydent Andrzej Zastapiło, dyrektorzy wydziałów Urzędu Miasta Zamość, zamojscy przedsiębiorcy oraz Mieszkańcy.

Wicepremier mówił o bieżących sprawach polityki krajowej, pozostając jednak do dyspozycji mieszkańców. Odpowiedział na pytania z sali.

Jarosław Gowin, zapytany o udzielenie poparcia Andrzejowi Wnukowi, jako kandydatowi w zbliżających się wyborach samorządowych, podkreślił, że nie zapadła w tej sprawie jeszcze żadna decyzja. Wicepremier dodał, że to struktury lokalne partii “Porozumienie” zadecydują o udzieleniu poparcia.

Jednocześnie obiecał, że wróci do Zamościa jeszcze przed wyborami samorządowymi.

 

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments