„Przyjdzie Mordor i nas zje”. Teatralna propozycja ZDK na początek jesieni

0
536
GAIA

Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian to spektakl, który zainauguruje Jesień Teatralną w Zamojskim Domu Kultury. Przedstawienie w wykonaniu aktorów z Teatru im. J. Osterwy w Lublinie będzie wystawione na deskach ZDK-u  3 września (początek godz. 18).

Zapowiada się emocjonująco. Jarosław Cymerman pisze o spektaklu tak:

O Ukrainie w Polsce trudno mówić w sposób jednoznaczny – to chyba najbardziej swojski i jednocześnie najbardziej egzotyczny z naszych sąsiadów – nasza mityczna kresowa arkadia i kraina rodem z horrorów w jednym. Ziemowit Szczerek w swoim niezwykłym cyklu beletryzowanych reportaży z podróży na Ukrainę zatytułowanym Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian rozprawia się z wszelkimi stereotypami, w które przez lata (a może i wieki) obrósł ten kraj w oczach Polaków. Kpi z naszego poczucia cywilizacyjnej wyższości, wszelkich sentymentów i resentymentów, obnażając przy okazji to, co stało się z obydwiema nacjami przez lata panowania komunizmu.

Z tą niecodzienną relacją z podróży na Ukrainę w lubelskim teatrze zmierzy się Remigiusz Brzyk – dwukrotnie nagrodzony prestiżowym Laurem Konrada na katowickim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”, a który dał się poznać publiczności Teatru im. Juliusza Osterwy jako realizator okrutnie śmiesznej „bulwarówki politycznej” Pawła Demirskiego Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł, czyli w heroicznych walkach narodu polskiego wszystkie sztachety zostały zużyte.

Wywiedzione z reportaży Szczerka opowieści młodych Polaków, którzy z plecakami przemierzają Ukrainę w poszukiwaniu „cudów i niesamowitości”, raz po raz osuwają się w groteskę i absurd, nie tracąc przy tym nic z ostrej obyczajowej obserwacji. Historie te mogą stanowić pretekst zarówno do znakomitej scenicznej zabawy, jak i próby głębszego spojrzenia na nas i naszych sąsiadów, z którymi łączy nas więcej, niż to na co dzień sobie uświadamiamy.

reżyseria –  Remigiusz Brzyk

adaptacja – Michał Kmiecik

scenografia i kostiumy –  Iga Słupska, Szymon Szewczyk

muzyka i opracowanie muzyczne –  Jacek Grudzień

obsada: Marta Ledwoń, Marta Sroka, Halszka Lehman, Daniel Dobosz, Wojciech Rusin, Przemysław Gąsiorowicz, Krzysztof Olchawa, Paweł Kos, Janusz Łagodziński, Daniel Salman

Bilety na spektakl w cenie 20 zł do nabycia w Sekretariacie ZDK i tutaj http://zdk.zamosc.pl/kup-bilet/

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments