Doszczętnie spłonęła Kapliczka Św. Romana w Lipsku Polesiu.

2
1560
fot. Parafia Św. Jana Chrzciciela w Lipsku

Doszczętnie spłonęła Kapliczka Św. Romana w Lipsku Polesiu. Przyczyna? Z informacji, które uzyskaliśmy od strażaków – najprawdopodobniej doszło do “zaprószenia ognia przez osoby dorosłe”. 111 – letnia drewniana kapliczka była wpisana do rejestru zabytków. Straty oszacowano na 50 tys. zł. Na razie nie wiadomo, kto przyczynił się do pożaru. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi policja.

Do zdarzenia doszło we wtorek, 18 lipca. – Informację o pożarze otrzymaliśmy przed godz. 14. Na miejsce natychmiast wysłaliśmy dwa zastępy straży pożarnej jeden z Zamościa, drugi z OSP Białowola. Musiały one pokonać pełną przeszkód leśną drogę. Gdy dotarły na miejsce pożar był już tak rozwinięty, że do dogaszenia zostały tylko zgliszcza –  informuje Andrzej Szozda, rzecznik KM PSP w Zamościu i dodaje, że przyczyną pożaru, było najprawdopodobniej “zaprószenia ognia przez osoby dorosłe”. Sprawą już zajmuje się policja.

Spalenie kapliczki to nieoceniona strata nie tylko dla parafii, ale też mieszkańców i turystów.  Co roku w pierwszą niedzielę po 9 sierpnia przy kapliczce odbywały się plenerowe uroczystości odpustowe ku czci św. Romana. Gromadziła się tu wtedy cała parafia. Do kapliczki licznie przybywali też pielgrzymi z różnych części Zamojszczyzny, a także całej Polski, aby pomodlić się i nabrać źródlanej wody, której przypisywana jest moc uzdrowienia z różnych dolegliwości . Chętnie przyjeżdżali także sympatycy trasy rowerowej po przepięknym terenie parafii jakim jest Lipsko Polesie.

“Tegoroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Romana będą naznaczone smutkiem z powodu zniszczenia kapliczki, ale będą pełne nadziei, bo przecież czciciele św. Romana będą tu przybywać a kaplica ku jego czci zostanie odbudowana”. – wpis o takiej treści umieściła na na swoim facebookowym profilu parafia Jana Chrzciciela w Lipsku.

Parafia apeluje o pomoc w odbudowaniu zabytku: “Chętnych do pomocy w odbudowaniu kaplicy prosimy o wpłacanie ofiar na konto: Parafia p.w. Świętego Jana Chrzciciela, Lipsko 259, 22-400 Zamość, z dopiskiem NA ODBUDOWĘ KAPLICY ŚW. ROMANA, Bank Zachodni WBK 88 1500 1807 1218 0004 4617 0000.”

Poprzedni artykułUrban Highline Festival 2017. Wspaniałe widowisko w sercu Lublina
Następny artykułPodwórko talentów NIVEA. Jest awans na 17 pozycję. Walczymy dalej!
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

nikt przy zdrowych zmysłach by tego nie zrobił. Mam nadzieję ze policja na poważnie się za to weźmie.

Anonimowo

Pytanie brzmi ile faktycznie kosztuje odbudowanie kapliczki.Z tego co wiem to koszt nie powinien przekroczyć 15 tyś. zł. Czy kapliczka będzie identyczna jak poprzednia czy większa.