Benefis Mistrza

0
1307

 

W sobotę, 1 lipca na Rynku Wielkim odbył się specjalny koncert – Benefis Tadeusza Wicherka z okazji 35-lecia pracy artystycznej oraz 10-lecia pracy z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.

Od 2007 roku Tadeusz Wicherek pracuje z „Namysłowiakami”, którzy pod jego kierunkiem stali się bardziej rozpoznawalni i z każdym rokiem zdobywają coraz większe uznanie wśród publiczności lokalnej, ogólnopolskiej oraz światowej.

Przed rozpoczęciem koncertu, Prezydent Andrzej Zastąpiło, Przewodniczący Rady Miasta Jan Wojciech Matwiejczuk oraz Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Małgorzata Bzówka wręczyli Tadeuszowi Wicherkowi Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

W uznaniu zasług Tadeusza Wicherka, z Orkiestrą pod batutą samego Mistrza wystąpili przyjaciele muzycy. Koncert poprowadził ewidentnie urzeczony Zamościem, recenzent muzyczny i dziennikarz Polskiego Radia – Paweł Sztompke. Ze sceny na Rynku Wielkim brzmiały standardy jazzowe, ale także rockowe aranżacje niezwykle cenionych przez Tadeusza Wicherka Pink Floydów.

Z Orkiestrą zagrał w tym wyjątkowym koncercie Tomasz Bielski – instrumentalista, aranżer, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej oraz jego zespół jazzowy „Tomasz Bielski – Quartet”. Popularne tematy jazzowe świetnie wykonał Janusz Szrom. Pierwszym utworem zadedykowanym Tadeuszowi Wicherkowi było „What are you doing the rest of your life”, które Szrom wykonał na zaproszenie samego Michela Legranda podczas Jubileuszowego 50-tego festiwalu Jazz Jamboree w 2008 roku.

Na scenie pojawili się także inni zaprzyjaźnieni z Orkiestą: Jarek Kozielski – Student wydziału musicalowego London College of Music, jeden z wokalistów Studia Accantus oraz występująca na wielu prestiżowych scenach, w teatrach i filharmoniach na terenie kraju i poza granicami – polska śpiewaczka Justyna Reczeniedi. Artyści wykonali m.in. m.in. CO-OPERA z muzyką Marcina Nierubca i słowami Michała Zabłockiego.

Z repertuarem zespołu Abba wystąpili młodzi uzdolnieni laureaci programów muzycznych: Małgorzata Chruściel, Anna Grzelak, Łukasz Szczepanik i Tadeusz Seibert. Na scenie pojawił się syn Tadeusza Wicherka Paweł – odważny gitarzysta.

Nie obyło się bez niespodzianki przygotowanej przez muzyków Orkiestry. Tomasz Nadolski, grający w Orkiestrze na altówce, zaśpiewał okolicznościową piosenkę na melodię Andrzeja Rosiewicza z „40-latka”, a skrzypaczki – Magdalena Magoń i Anna Piwko porwały Maestro do tańca.

Koncert zakończyło wspólne, dwukrotne wykonanie klasyku Joe Cockera „With a Little Help from My Friends”

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments