Wieczór z poezją w Synagodze

0
995

Rok 2017 jest rokiem Bolesława Leśmiana w Zamościu, wobec tego Centrum “Synagoga” pragnie ukierunkować swoje działania również w stronę słowa pisanego.

Środowy wieczór, 10 maja 2017, będzie niezwykłą okazją do spotkania z pięknem poezji.
W zamojskiej synagodze będziemy gościć Marzenę Mariolę Podkościelną oraz Konrada Grocheckiego, którzy wprowadzą nas w świat swoich wierszy.

Wieczór z poezją rozpocznie się o godz. 18:00.
Zapraszamy, wstęp wolny.

***

Konrad Grochecki pochodzi z Krasnegostawu. Zawodowo zajmuje się przeszłością, często o niej pisząc w różnych periodykach oraz książkach naukowych. Przede wszystkim interesuje go kultura wczesnego średniowiecza oraz dzieje powiatu krasnostawskiego. Jest związany z Krasnymstawem, Lublinem i Zamościem.

Pracownik Regionalnego Muzeum w Krasnymstawie i doktorant Instytutu Historii UMCS w Lublinie. Próbuje łączyć swoją pasję historyczną i archeologiczną, widząc w ich synergii olbrzymi potencjał poznawczy. W Krasnymstawie udało mu się zrobić kilka pozytywnych rzeczy, między innymi jest uczestnikiem i współzałożycielem „Zespołu ds. Dziedzictwa Kulturowego Krasnegostawu” oraz organizatorem obchodów „Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Krasnymstawie”. Prócz tego jeździ na konferencje humanistyczne i próbuje „pracy u podstaw” z miejscową ludnością, co nie ukrywa, daje mu wiele satysfakcji.

Organizator wydarzeń kulturalnych m.in. obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Krasnymstawie czy Latawców Poetyckich. Od kilku lat współpracuje z internetowym magazynem kulturalnym “Brzydkie Słowo na K”, w którym zamieszcza różne teksty, od poezji po formy eseistyczne. Publikuje również w “Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym” oraz w “Nestorze. Czasopiśmie Artystycznym”, które wydawane jest w Krasnymstawie. W tym ostatnim oprócz tekstów typowo historyczno-archeologicznych publikuje poezję. Jest współzałożycielem obecnie już nieistniejącej Grupy Poetyckiej Huvava – to jednak były czasy studenckie i tak naprawdę pisaniem na poważnie zajmuje się od około trzech lat. Przygotowuje książkę poetycką pod tytułem Niestałe.

Laureat kilku konkursów poetyckich, między innymi były to: Konkurs Twórczości Miłosnej „Ja Cię Kocham, a Ty pisz!” im. Mariusza Kargula, Turniej Literacki inspirowany wyobraźnią w ramach Ulicy Poetyckiej w Zamościu czy Konkurs Poetycki ZIARNO oraz Chmielakowy Antałek.

***

Marzena Mariola Podkościelna – urodzona w Turobinie, mieszka w Olchowcu w powiecie krasnostawskim.

Poetka i animatorka kultury. Laureatka konkursów poetyckich: „O Laur Wierzbaka” w Poznaniu, Turnieju Jednego Wiersza w ramach Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, kilkakrotnie Konkursu Twórczości Miłosnej „Ja Cię Kocham a Ty Pisz!”, Turnieju Poetyckiego „O Chmielakowy Antałek”, Konkursu Poetyckiego im.Marka Swatowskiego, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego w ramach Zamojskiej Ulicy Poetyckiej, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im.W. Olszewskiego, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Złote Pióro Sopotu” oraz Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. K. Stabach.

Publikowała w wielu ogólnopolskich pismach literackich: “Latarnia Morska”, “Migotania”, “Angorze”, “Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym”, “Kozimrynku”, “Nestorze”, “Panoramie Żółkiewskiej”, “Dominiku Turobińskim”, “Antologii Knowacz”.

Należała do krasnostawskiej Grupy Literackiej A4 oraz Klubu Literackiego „Strona”.
Nominowana kilkakronie w kategorii twórca kultury i animator kultury w konkursie „Kultura” w ramach Powiatowego Dnia Pracownika i Działacza Kultury w Krasnymstawie.
Współorganizatorka oraz organizatorka spotkań literackich, poetyckich oraz wielu wydarzeń kulturalnych.
W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie prowadzi spotkania cykliczne pt. „Anna Kamieńska w moim życiu”, na które w kwietniu b.r. zaprosiła syna Anny Kamieńskiej – prof. Pawła Śpiewaka, dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.
Kontynuatorka Nocy Poetów (spotkania poetów z terenu lubelskiego, a w roku 2017 z terenu Polski) w Wiejskim Domu Kultury i Rekreacji w Widniówce upamiętniającym rocznicę śmierci poety, publicysty, animatora kultury i inicjatora Nocy Poetów – Mariusza Kargula.
Jedna z dziewięciu osób regionu lubelskiego prezentujących swoje wiersze podczas IV Nałeczowskich Spotkań z Poezją organizowanych w Pałacu Małachowskich w Nałęczowie.

Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Olchowieckiej. Była komisarzem wystawy malarstwa i rysunków Benka Homziuka podczas otwarcia siedziby stowarzyszenia w Olchowcu. Fotografuje. W przygotowaniu jest wystawa jej zdjęć na Zamku w Tittmoning w Bawarii a jej zdjęcia były zapowiedzią tygodniowego Festiwalu Kultury Kunstplatz Tittmoning.

Poprzedni artykułPartnerstwo na +
Następny artykułZamość nominowany do tytułu “Miejscowość z klimatem”. Zachęcamy do głosowania!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments