Kolekcja, którą trzeba zobaczyć!

1
1138

Od dzisiaj w Muzeum Zamojskim prezentowana jest wystawa “Kierunek sztuka. 85 lat tradycji muzealnych KUL”. To różnorodna i bogata kolekcja dzieł sztuki, zapoczątkowana 85 lat temu przez darowiznę ks. kan. Jana Władzińskiego na rzecz Katolickiego Uniwersytetu Katolickiego. O tego czasu do kolekcji udało się włączyć ponad 1700 bardzo wartościowych eksponatów.

Do największych pereł kolekcji, prezentowanych w Muzeum Zamojskim, należą: rzeźba św. Sebastiana z warsztatu Mistrza Ołtarza z Gościszowic oraz szafa ołtarzowa Wielkiej Świętej Rodziny z kościoła pw. Trzech Króli w Kliczkowie ( z 1520 roku). Na wystawie zaprezentowano także wysokiej klasy ołtarzowe rzeźby barokowe oraz obrazu malarstwa obcego: Ecce Homo z ok. 1574 r., Sacra Conversazione z 1. połowy XVI w., Pejzaż z Lotem i córkami i wiele innych.

Wśród prezentowanych dzieł można zobaczyć obrazy i rysunki polskich wybitnych artystów: Piotra Michałowskiego, Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego, Rafała Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Józefa Pankiewicza i Antoniego Michalaka.

Pokazywane są również wyśmienite przykłady wyrobów porcelanowych z czołowych europejskich manufaktur: Miśnieńskie, wiedeńskiej i berlińskiej.

Wernisaż wystawy odbył się 18 marca. Wystawa będzie czynna do 31 maja 2017 roku. Zapraszamy.

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iga

a info o biletach godzinach otwarcia?