30 mln zł kary dla Orange. Klienci mogą odzyskać pieniądze

0
932
- reklama-

©Logo

Orange Polska została ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za niezgodne z prawem przedłużanie umów na usługi stacjonarne bez wyraźnej zgody klientów. Na Spółkę nałożono karę, w wysokości prawie 30 mln zł. Dodatkowo Orange został zobowiązany do zwrotu pieniędzy abonentom, których obarczał kosztami za przedterminowe rozwiązanie umowy, która w rzeczywistości już wcześniej wygasła i została automatycznie przedłużona.

UOKiK wszczęło postępowanie przeciwko Orange, po licznych skargach ze strony rzeczników konsumentów oraz konsumentów korzystających z usług sieci. Jakie działania Spółki zostały zakwestionowane? Gdy klientowi kończyła się umowa i nie podejmował on żadnych działań, była ona automatycznie przedłużana. Abonenci, jak ustalił UOKiK – nie byli rzetelnie i jasno informowani o możliwościach przedłużenia kontraktu. W przypadku Neostrady umowę przedłużano o 6 miesięcy, a w przypadku pozostałych usług stacjonarnych – 12 lub 24 miesiące. Jeżeli klient zdecydował się wypowiedzieć umowę przed tym czasem, przyznawano mu do zapłaty wysoką karę. W trakcie postępowania Orange częściowo zmienił te praktyki. Mogły one jednak trwać co najmniej od listopada 2010 r.

Orange nakazem UOKiK ma obowiązek zwrócić pieniądze za nielegalnie nałożone kary, a także umożliwić obecnym abonentom bezkosztowe wypowiedzenie umowy zawartej w nieuczciwy sposób.

Kto może otrzymać rekompensatę od Orange?

Będą mogli z niej skorzystać konsumenci spełniający jednocześnie następujące warunki:

– byli stroną umowy zawartej z Orange Polska w dniu wszczęcia postępowania, czyli 8 maja 2014 r.

– automatyczne przedłużenie umowy zostało im narzucone domyślnie, a nie w wyniku ich wyraźnego wyboru

– Orange Polska automatycznie przedłużyła ich umowy na kolejny cza oznaczony w wyniku braku aktywnego działania konsumenta

Spółka Orange Polska nie zgadza się z decyzją UOKiK. Przyznaną kwotę kary uważa za zbyt wysoką. I już odwołała się od tej decyzji.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments