Prezydent Lublina straci stanowisko? Tak zdecydował Wojewoda Czarnek

0
994

Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek zdecydował wczoraj o wygaszeniu mandatu Prezydentowi Lublina. Nie oznacza to automatycznej utraty stanowiska przez Krzysztofa Żuka. Może odwołać się od tej decyzji, co zapowiada zrobić.

Przypomnijmy w skrócie o co chodzi.

W listopadzie 2016 r. CBA oskarżyło Prezydenta Lublina, Krzysztofa Żuka (PO) o złamanie ustawy antykorupcyjnej. Zarzuty dotyczyły członkostwa Żuka w radzie nadzorczej spółki PZU Życie, podczas gdy pełnił on funkcję prezydenta miasta, co jest prawnie zabronione. Wtedy też CBA wydało wniosek o wygaszenie mandatu Żukowi. Został on jednak odrzucony głosami Rady Miasta Lublina. Rada miała miesiąc na ponowne podjęcie tej uchwały. Jako, że tego nie zrobiła, do akcji wkroczył Wojewoda Przemysław Czarnek (PiS), który sprawuje nadzór nad samorządami. Wydał on zarządzenie zastępcze wygaszające mandat Żuka.

Prezydentowi Lublina przysługuje odwołanie od tej decyzji, co zapowiada zrobić. W czasie postępowania sądowego będzie on nadal pełnił swój urząd. Jeżeli Wojewódzki Sąd Administracyjny oddali skargę Żuka, może on odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego i dopiero jego orzeczenie zadecyduje czy w Lublinie odbędą się przedterminowe wybory.

źródło: Kurier Lubelski

 

Poprzedni artykuł30 mln zł kary dla Orange. Klienci mogą odzyskać pieniądze
Następny artykułCzesław Śpiewa wystąpi w Zamościu.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments