Student a ubezpieczenie zdrowotne

0
922
GAIA

Co zrobić w sytuacji, gdy student przychodząc do przychodni dowiaduje się, że nie ma prawa do bezpłatnego leczenia? Zakład Ubezpieczeń Społecznych radzi, jak uniknąć podobnych kłopotów.

Klienci ZUS często skarżą się na sytuację, gdy ich pełnoletnie dziecko idzie do publicznej przychodni lekarskiej i nagle w rejestracji dowiaduje się, że nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. Zdarza się to dość często w przypadku studentów.

Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku dziecka, które studiuje, ubezpieczenie zdrowotne „od rodzica” działa wyłącznie do momentu ukończenia przez studenta 26 roku życia. Jeszcze ważniejsze jest to, że dziecko korzysta z ubezpieczenia rodzica tylko do czasu, gdy nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia – informuje Marta Skwarek, naczelnik Wydziału Ubezpieczeń i Składek Oddziału ZUS w Biłgoraju.

Na przykład w trakcie studiów młody człowiek rozpoczyna zatrudnienie na umowę o pracę. Wtedy bezwzględnie wypada z ubezpieczenia rodzica, bo zyskuje własne ubezpieczenie od pracodawcy. Jeśli umowa studenta się zakończy, to ubezpieczenie zdrowotne rodzica nie włącza się z automatu. Żeby student nadal miał prawo do korzystania z leczenia „na NFZ”, rodzic musi go więc ponownie zgłosić u swojego płatnika składek (zwykle pracodawcy).

Podobnie zadziała także umowa-zlecenie wykonywana w wakacje pomiędzy obroną licencjatu a rozpoczęciem studiów uzupełniających magisterskich. Zlecenie „wyrzuci” byłego już studenta z ubezpieczenia rodzica, bo w tym czasie z umowy będzie opłacana składka zdrowotna.Gdy młody człowiek rozpocznie kolejne studia, rodzic powinien go znowu zgłosić do ubezpieczenia jako członka rodziny.

– Aby uniknąć przykrej sytuacji należy na bieżąco zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, gdy nie ma on własnego ubezpieczenia. Jest na to 7 dni od momentu, gdy dziecko lub małżonek straci swój tytuł do ubezpieczenia. Członka rodziny zgłaszamy do ubezpieczenia zdrowotnego u swojego płatnika składek. To bezpłatne zarówno dla osoby zgłaszającej, jak i jej pracodawcy. Taki sam obowiązek dotyczy poinformowania pracodawcy, że nasze dziecko nie ma już prawa do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny (gdy np. rozpoczęło pracę albo gdy ukończyło studia czy naukę w szkole). Na to też rodzic ma 7 dni – radzi Marta Skwarek.

 

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments