Gorąca wystawa w Arsenale

0
893

“Uczniowie Hefajstosa” – wystawa poświęcona kowalstwu i kowalom od początków epoki żelaza po czasy współczesne.

Od kiedy tylko ludzkość zaczęła posługiwać się narzędziami z metali pojawili się wyspecjalizowani rzemieślnicy je wytwarzający. Przez niemal 3 tysiące lat pokolenia kowali doskonalili swoje umiejętności, które pod koniec średniowiecza i w renesansie osiągnęły apogeum. Wtedy to powstawały najbardziej skomplikowane i ozdobne dzieła sztuki kowalskiej. Rewolucja przemysłowa w XIX wieku przyniosła ze sobą spadek zapotrzebowania na wyroby codziennego użytku produkowane przez kowali-rzemieślników, ale nadal istniało zapotrzebowanie na przedmioty niecodzienne, wykonywane na specjalne zamówienie, których nie mogła zapewnić produkcja fabryczna. Dzięki temu kowale przetrwali, a z Rzemieślników z zacięciem artystycznym stali się Artystami z zacięciem rzemieślniczym.

14691019_685181044969844_7081507186772542114_nWystawa „Uczniowie Hefajstosa” zorganizowana przez Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego przybliża historię kowalstwa od czasów najdawniejszych do chwili obecnej. Można na niej zobaczyć zabytki rzemiosła kowalskiego od ozdób brązowych pochodzących z 2 tysiąclecia p. n. e., poprzez broń i narzędzia z początków naszej ery i średniowiecza, prace kowali-rzemieślników sprzed kilkudziesięciu lat, po współczesne dzieła kowalstwa artystycznego. Wśród zgromadzonych eksponatów można także zobaczyć narzędzia kowalskie, w tym prawie stuletnie przenośne palenisko z dmuchawą. Wystawę uzupełniają tablice ilustrujące pracę kowali oraz opowiadające historię ich fachu od czasów najdawniejszych.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy czasowej „Uczniowie Hefajstosa” na piętrze zamojskiego Arsenału. Wystawa czynna do kwietnia 2017 roku.

Otwarcie wystawy nastąpi 15 października 2016 roku, o godzinie 14.00 w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, ul. Zamkowa 2.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie pokaz kowalski. Początek pokazu o godzinie 11.00.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments