Letnia Szkoła UNESCO w Zamościu

1
824

W sobotę, 3 września br. do Zamościa przyjechali uczestnicy Międzynarodowej Letniej Szkoły UNESCO w Lublinie.  Konferencja poświęcona była zagadnieniom ochrony dziedzictwa kulturowego, w tym światowego dziedzictwa. W szkole uczestniczyli młodzi specjaliści z całej Europy Środkowo – Wschodniej, którzy w pracy zawodowej zajmują się ochroną i rewaloryzacją zabytków. Konserwatorzy spotykają się po to aby wymieniać doświadczenia, uczyć się od siebie nawzajem, uczyć się także rozwiązań formalno-prawnych oraz praktycznych, dotyczących zarówno ochrony i upamiętniania dziedzictwa, a także wykorzystania zasobów kulturowych do celów komercyjnych.

Zamość jest jedynym obiektem na Lubelszczyźnie wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest na niej od 1992 roku.

Gości w sali Consulatus przywitał prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. Przedstawiono im również zarys tradycji konserwatorskiej w Zamościu oraz efekty ostatnich prac rewitalizacyjnych. Zwiedzanie miasta uczestnicy warsztatów rozpoczęli od Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, a następnie obejrzeli tereny poforteczne oraz najważniejsze zabytki Starego Miasta. Zarówno przedstawiciele Miasta Zamość jak i Polskiego Komitetu do spraw UNESCO wyrazili chęć współpracy przy Międzynarodowej Letniej Szkole UNESCO w kolejnych latach. 

Międzynarodowa Letnia Szkoła UNESCO od 1998 roku była organizowana w Zamościu. Projekt jednak upadł. Teraz powróciła, ale już w Lublinie.

 

Poprzedni artykułPlac budowy w Koszarach
Następny artykułDożynki Gminne w Zawadzie
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek

Dlaczego szkoła w Lublinie? Ta szkoła zawsze, od początku, odbywała się w Zamościu.