Dożynki Gminne w Zawadzie

0
1880

Podzamojska Zawada była w tym roku gospodarzem Święta Plonów w Gminie Zamość. Dożynki odbyły się tam 4 września 2016 r. Funkcję starostów pełnili Anna Ordyniec i Sylwester Gębala z Zawady. Oprócz 35 delegacji sołectw Gminy Zamość w korowodzie dożynkowym na początku szli goście z partnerskiej Gminy Sanok.

W samo południe uroczystości dożynkowe rozpoczął korowód, prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP Białowola z kapelmistrzem Józefem Tokarzem. Następnie szli starostowie dożynek, a za nimi wójt Ryszard Gliwiński z Józefem Siemczykiem przewodniczącym Rady Gminy Zamość, Anną Hałas wójt gminy Sanok, Tadeuszem Burką przewodniczącym Rady Gminy Sanok i Anetą Najdą kierowniczką zamojskiej filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Wśród delegacji pierwsza szła gmina Sanok, partnerska dla gminy Zamość. Wśród ponad 30-tu gości z Podkarpacia byli przedstawiciele gminnej administracji, m.in. Bogusława Kaczmarska wiceprzewodnicząca Rady Gminy Sanok, radni Rady Gminy Sanok i Zdzisław Biega sołtys sołectwa Mrzygłód, w którym co roku odbywa się „Kermesz karpackich smaków” – jedna z większych imprez plenerowych gminy Sanok. Korowód liczył więc 36 delegacji, w tym 35 sołectw gminy Zamość. W ramach „Prezentacji Sołectw” podczas korowodu poszczególne miejscowości eksponowały walory społeczne i kulturowe, niosąc wieniec i bochen chleba, które następnie było można podziwiać ustawione przy scenie.

Wójt Ryszard Gliwiński powitał wszystkich zgromadzonych, następnie wręczono odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”, które na wniosek wójta przyznał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznaczono Arkadiusza Sobczuka z Wysokiego oraz Mariana Brzezińskiego, Tadeusza Wróbla, Mirosława Hałasa, Annę i Krzysztofa Ordyńców z Zawady. Wyróżnienia otrzymali Agata i Sylwester Gębalowie z Zawady, Barbara i Janusz Lalowie z Borowiny Sitanieckiej, Agnieszka i Jarosław Ciuryskowie z Bortatycz, Monika i Mirosław Kawalcowie z Lipska, Lidia i Piotr Momotowie z Płoskiego, Elżbieta i Jerzy Wyłupkowie z Sitańca, Karol Szpuga z Wysokiego, Barbara i Paweł Piaseccy z Wysokiego, Kamil Goździuk z Mokrego i Jan Dragan z Białowoli.

W dniu dożynek został także wręczony dyplom honorowego tytułu „Zasłużony dla Gminy Zamość”, który nadano Halinie Zychowicz dyrektor Niepublicznego Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Zawadzie, uchwałą Rady Gminy Zamość nr XXV/221/16 z dnia 31 sierpnia 2016 r.

Mszę świętą dziękczynną w intencji rolników oraz podziękowania za zebrane plony odprawił ksiądz Krzysztof Dziura proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Wielączy. Oprawę muzyczną zapewnił zespół „Czerwone Korale” z Zawady i Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Białowola. Mszę świętą transmitowało Katolickie Radio Zamość.

Już po mszy najmłodsi goście dożynek mogli odwiedzić „Dziecięcą Krainę Zabaw”, gdzie wszystkie dmuchane zjeżdżalnie, zamki, sprzęty do skakania i zabawy w sumo były bezpłatne.

Swoje stoiska wystawili także liczni wystawcy z regionu i gminy Zamość. Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+ przeprowadziło warsztaty, pt. „Wianek żniwiarki” oraz prezentowało rękodzieło pań z Kół Gospodyń Wiejskich gminy Zamość.

W części artystycznej spotkania dożynkowego zaprezentowały się zespoły z gminy Zamość: chór „Sitanianie”, „Wesołe Gosposie” z Sitańca Kolonii, „Białowolanki”, zespół „Roztoczanki” z Wólki Wieprzeckiej, „Echo Lipska”, „Ale Cantare” z Płoskiego oraz kabaret „Taka Potrzeba” z Łapiguza. Wystąpili także uczniowie Szkoły Podstawowej i Niepublicznego Gimnazjum w Zawadzie, którzy zatańczyli poloneza, a w pokazach tanecznych można było zobaczyć formacje z Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z siedzibą w Wysokiem: Młodzieżową Grupę Taneczną, Grupę Pokazową Aerobiku, którą reprezentowały panie z Kalinowic, Łapiguza i Mokrego, a także grupę taneczną „Orient Shemna”, która na dożynkach wykonała swój premierowy występ.

Na placu dożynkowym stały dwa rzędy namiotów, w których sołectwa prezentowały swoje stoiska i swojskie wyroby. Przyjazna rywalizacja doprowadziła do powstania szalenie oryginalnych dekoracji, ozdób i wystrojów każdego ze stoisk. W krótkim czasie, zaraz po mszy, stoiska zostały oblężone przez uczestników festynu. W trakcie imprezy trwało też zbieranie głosów w konkursie na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”. Nad konkursem patronat objął wójt. Oceny wieńców dokonało jury, w skład którego weszły osoby reprezentujące sołectwa gminy Zamość, kierując się takimi elementami, jak estetyka wykonania, związek z dożynkami, pomysł i wygląd. Trzem sołectwom, których wieńce otrzymały najwięcej punktów przyznano równorzędne tytuły Honorowego Laureata konkursu, były to Chyża, Lipsko Polesie i Mokre. Konkurs zorganizował i przeprowadził zamojski GOK Wysokie, a dyplomy na scenie wręczyli wspólnie wójt gminy i przewodniczący Rady Gminy Zamość. Było to swego rodzaju podsumowanie oficjalnej części dożynek, po której nastąpiła część koncertowo-taneczna. Na godzinę przed występem gwiazdy wieczoru żywiołowo zagrało trio ACCORD, a po nim publiczność rozgrzały hity zespołu BOBI, gwiazdy z nurtu disco polo i disco-pop-dance. Po zachodzie słońca jupitery oświetliły boisko w Zawadzie, prawie w każdym zakątku tańczono i śpiewano. Bobi ze swoimi tancerkami musiał kilkukrotnie bisować, a po koncercie wyszedł do publiczności rozdawać autografy i płyty. Była 21:15 i planowo Dożynki Gminy Zamość powinny się już skończyć, jednak na gorące prośby publiczności i osobiste wstawiennictwo sołtysa Zawady, zabawa trwała dalej. Na scenę powrócił niezawodny zespół ACCORD i grał do tańca aż do 22:15. Ostatecznie, imprezę dożynkową gminy Zamość w Zawadzie zamknął w imieniu organizatorów Jarosław Kalbarczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

Tegoroczne Dożynki Gminy Zamość 2016 w Zawadzie okazały się bardzo udane, nie tylko ze względu na wspaniałą pogodę i frekwencję, ale też świetną organizację i zgodną współpracę wielu osób, jednostek samorządowych, firm i mieszkańców Gminy Zamość.

 

Materiał przygotował: Jarosław Kalbarczyk
Dyrektor GOK Gminy Zamość z/s w Wysokiem

 

Poprzedni artykułLetnia Szkoła UNESCO w Zamościu
Następny artykułW Bodaczowie pod Zamościem spełniły się marzenia – jutro w w Polsacie (film)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments