Zamość znowu niezdobyty!

0
1590

Już dwukrotnie po 1920 roku Zamościa nie udało się zdobyć Bolszewikom. W minionym roku po raz pierwszy odbyło się widowisko historyczne “Zamość 1920. Przywrócić w pamięci.” Zachęceni powodzeniem przedsięwzięcia organizatorzy – Stowarzyszenie “Zamość 1920”, dołożyło starań, by w tym roku także kultywować pamięć o wydarzeniach z 1920 roku. Wydarzenie odbywało się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Zamość Pana Andrzeja Wnuka.

Od wczorajszego popołudnia (sobota 20.08.2016) w mieście można spotkać patrole wojskowe, żołnierze – rekonstruktorzy rozbili obóz wojskowy na Bastionie VII, zbudowali szpital polowy z 1920 roku oraz Sztab Dowództwa Obrony Miasta.

W niedzielę 21.08.2016 na terenach przed Bastionem I i II Twierdzy Zamość odbyło się widowisko historyczne “Bij Bolszewika” z udziałem rekonstruktorów – pasjonatów historii. Konie, wystrzały, a także pociąg pancerny – wszystko to można było zobaczyć w czasie inscenizacji. Nowy Kurier Zamojski był patronem medialnym widowiska “Bij Bolszewika!”. Zapraszamy do obejrzenia bogatej galerii – 183 zdjęcia.

Latem 1920 r. w wyniku ofensywy bolszewickiej pod Zamość podeszły oddziały 1 Konnej Armii. Miasto bronione było przez 31 Pułk Strzelców Kaniowskich dowodzony przez kpt. Mikołaja Bołtucia oraz ukraińską 6 Dywizję Strzelców Siczowych pod dowództwem płk. Marka Bezruczki. Bolszewicy nie dali rady zająć miasta, zaś nadciągająca od południa Grupa Pościgowa gen. Hallera wraz z nadchodząca od północy 2 Dywizją Piechoty Legionów zamknęły ich w matni. W wyniku próby wyrwania się z otoczenia doszło do Bitwy pod Komarowem w której bolszewicy zostali rozbici ponosząc ciężkie straty.

 

 

Poprzedni artykułJest w orkiestrach dętych jakaś siła..
Następny artykułHetman niepokonany
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments