12 filmów konkursowych 4.ZFF „Spotkania z historią”

0
814
  1. ZFF „Spotkania z historią” – konkursowe pokazy filmowe

W konkursie 4. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” znalazło się 12 filmów dokumentalnych. Wśród nich dominują produkcje, których tematyka dotyczy wydarzeń historycznych rozgrywających się w XX wieku. Tegoroczne propozycje konkursowe będzie oceniało jury w składzie: Tadeusz Doroszuk, Stanisław Królak, Adam Sikorski. Na najlepszy film „Spotkań z historią” mogą również głosować widzowie. Laureatów statuetki „Zamość – perła Renesansu” poznamy podczas Gali Finałowej Festiwalu 13 sierpnia 2016 o godz. 20:00 na Rynku Wielkim w Zamościu.

Projekcje konkursowe zaplanowano 11 i 12 sierpnia 2016 w godz. 10:00-13:00 i 14:00-17:30 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, ul. Odrodzenia 9. Po każdym seansie przewidziane jest spotkanie z autorem filmu. Na wszystkie projekcje festiwalowe obowiązuje wstęp wolny. Odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie CKF Stylowy. Szczegółowe informacje: www.zamoscfilmfestival.pl

PROGRAM PROJEKCJI KONKURSOWYCH:

11 sierpnia 2016 / czwartek

10:00 Projekcja konkursowa: Cztery życia Lidii Lwow, reż. R. Mierzejewski (66’) – po projekcji spotkanie z twórcą / CKF Stylowy

11:30 Projekcja konkursowa: Dzwony pojednania, reż. G. Gajewski (30’) –  po projekcji spotkanie z twórcą / CKF Stylowy

12:15 Projekcja konkursowa: Linia Stalina na dłoni dziecięcej, reż. H. Samojlava (57’) / CKF Stylowy

14:00 Projekcja konkursowa: Polska Góra była ich redutą… Kostiuchnówka 1916, reż. L. Wiśniewski (45’) – po projekcji spotkanie z twórcą / CKF Stylowy

15:00 Projekcja konkursowa: Tacy jak my, reż. P. Mularuk, m. Siniarska (49’) – po projekcji spotkanie z twórcami / CKF Stylowy

16:15 Projekcja konkursowa: Dotknięcie anioła, reż. M. T. Pawłowski (60’) – po projekcji spotkanie z twórcami / CKF Stylowy

12 sierpnia / piątek

10:00 Projekcja konkursowa: Ida i Irena, reż. P. Morawski (28’) – po projekcji spotkanie z twórcą / CKF Stylowy

10:45 Projekcja konkursowa: Poszukiwany Hipolit Cegielski, reż. M. Pleskacz (50’) – po projekcji spotkanie z twórcą / CKF Stylowy

12:00 Projekcja konkursowa: Chłopcy z lasu, reż. W. Paluch (39’) – po projekcji spotkanie z twórcą / CKF Stylowy

14:00 Projekcja konkursowa: Krzyż i korona, reż. Z. Cozac (53’) – po projekcji filmu spotkanie z twórcą / CKF Stylowy

15:15 Projekcja konkursowa: Czas leśnych kurierów, reż. B. Miszczak (34’) – po projekcji spotkanie z twórcą / CKF Stylowy

16:15 Projekcja konkursowa: W służbie narodu. Kulisy pracy MO i SB, reż. A. Mańkowski (57’) – po projekcji spotkanie z twórcą / CKF Stylowy

 

FILMY KONKURSOWE:

 

CHŁOPCY Z LASU

reż. Wiesław Paluch ∣ Polska ∣ 2016 ∣ 39 min

W czerwcu 1944 roku Niemcy pod naporem Armii Czerwonej cofają się z frontu wschodniego i napotykają na Zamojszczyźnie zgrupowanie polskiej partyzantki. W Puszczy Solskiej pod Osuchami dochodzi do jednej z największych bitew  partyzanckich II wojny światowej.

CZAS LEŚNYCH KURIERÓW

reż. Bogdan Miszczak ∣ Polska ∣ 2016 ∣ 34 min

Film nawiązuje do wydarzeń rozgrywających się w Bieszczadach i Beskidzie Niskim w latach 1939-1945. Tędy prowadziły trasy kurierskie łączące kraj z polskim rządem na uchodźstwie. Najważniejsze z nich wiodły z Rymanowa i Sanoka do Budapesztu. Pierwsza nosiła kryptonim „Las”, a druga  „Jaga”. Film opowiada o kurierach, którzy z narażeniem życia swojego i wspomagającej ich ludności polskiej, przerzucali uchodźców do tworzącej się armii, a do kraju pocztę, broń i pieniądze.

CZTERY ŻYCIA LIDII LWOW

reż. Rafał Mierzejewski ∣ Polska ∣ 2015 ∣ 66 min

Film o życiu Lidii Lwow-Eberle (pseudonim okupacyjny „Lala”). Była ona córką rosyjskich emigrantów w międzywojennej Polsce, żołnierzem AK i konspiracji niepodległościowej 1944-1948, ostatnią towarzyszką życia mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, więźniarką polityczną PRL (1948-1956), wreszcie studentką, żoną, matką i babcią. Życie Lidii Lwow – Eberle jest odbiciem najważniejszych wydarzeń z historii XX wieku.

DOTKNĘCIE ANIOŁA

reż. Marek Tomasz Pawłowski ∣ Polska/Niemcy ∣ 2015 ∣ 60 min

Wstrząsająca historia Henryka Schönkera, syna ostatniego przywódcy Żydów Oświęcimia, który jako jedyny żyjący świadek ujawnia nieznane fakty dotyczące Biura Emigracji Żydów do Palestyny w Auschwitz 1939. Polsko-niemiecki kandydat do Oscara 2015 w kategorii dokument, został doceniony za autorską, innowacyjną metodę archicollagu – nagrodą Award of Excellence Special Mention Impact Docs.

DZWONY POJEDNANIA

reż. Grzegorz Gajewski ∣ Polska ∣ 2015 ∣ 30 min

Film przedstawia losy polskich dzwonów kościelnych, które zarekwirowane wskutek akcji przeprowadzonej przez Niemców w 1941 roku na ziemiach polskich, trafiły do hamburskiej huty w celu przetopienia, a następnie ocalone z pożogi wojennej do niemieckich kościołów. To również historia powrotów niektórych z nich do macierzystych świątyń, możliwym dzięki wspólnym akcjom ludzi z parafii polskich i niemieckich.

IDA I IRENA

reż. Piotr Morawski ∣ Polska ∣ 2016 ∣ 28 min

Irena nazywała się Ida Englard. Potem Kisielewska. Ukrywała się w klasztorze w Ignacowie. Po wojnie Irena Majchrzak, gdy wyszła za mąż za komunistę. Jej dziadek Chasyd. Rodzice mocno wierzący. Gdy jako 15-latka opuszczała piotrkowskie getto, ojciec który nie mógł uciekać powiedział do niej: Itele, ale nigdy nie zapomnij, że jesteś Żydówką. Stojący obok wuj: właśnie odwrotnie, zapomnij, bo nie przeżyjesz. Tym dwóm przykazaniom Irena starała się być wierna przez całe życie.

KRZYŻ I KORONA

reż. Zdzisław Cozac ∣ Polska ∣ 2015/2016 ∣ 53 min

Fabularyzowany dokument prezentujący najnowszy stan wiedzy o chrzcie Mieszka I i chrystianizacji państwa pierwszych Piastów. Czy Mieszko I ochrzcił się na pewno w 966 r.? Gdzie odbył się ten wiekopomny obrzęd i czy rzeczywiście zakończył na naszych ziemiach erę pogaństwa? Długa droga chrystianizacji państwa Piastów, od świata wierzeń pogańskich, do potężnej Polski we wspólnocie państw chrześcijańskich.

LINIA STALINA NA DŁONI DZIECIĘCEJ

reż. Galina Samojlava ∣ Polska/Białoruś ∣ 2015 ∣ 57 min

Film o mało znanym obliczu terroru stalinowskiego. Represje lat 30. XX w. nie ominęły dzieci „wrogów ludu”, którym zmieniano nazwiska i wysyłano do sierocińców. Według historyków, w latach 30. ubiegłego wieku w ZSRR około 7 milionów dzieci mieszkało na ulicy, w tym dzieci aresztowanych albo sieroty, których rodzice umarli. Dzieci urodzone w obozach oddzielano od matek i wysyłano do domów niemowląt.

POLSKA GÓRA BYŁA ICH REDUTĄ… KOSTIUCHNÓWKA 1916

reż. Leszek Wiśniewski ∣ Polska ∣2016 ∣ 45 min

Film prezentujący przebieg bitwy Legionów Polskich z wojskami rosyjskimi w dniach 4-7 lipca 1916 r. W krwawych walkach obronnych żołnierze polscy przez 3 dni powstrzymywali przeważające siły Rosjan nacierających w ramach tzw. Ofensywy Brusiłowa. Była to największa bitwa polskiego żołnierza w czasie I wojny światowej. Zdjęcia realizowano w Polsce i na Ukrainie w autentycznych miejscach historycznych walk Polaków.

POSZUKIWANY HIPOLIT CEGIELSKI

reż. Mateusz Pleskacz ∣ Polska ∣ 2015 ∣ 50 min

Autorska wypowiedź młodych twórców, którzy postanawiają wyjąć Hipolita Cegielskiego z muzealnej gabloty. Następnie wyruszają na poszukiwanie prawdziwego człowieka. Twardego przedsiębiorcy, filantropa, wizjonera. Szukając Hipolita odkrywają fragment zapomnianego świata i stawiają pytanie o dzisiejsze doświadczenie.

TACY JAK MY

reż. Piotr Mularuk, Maria Siniarska ∣ Polska ∣ 2016 ∣ 49 min

Film odbiegający od dotychczasowych produkcji dokumentalnych o Powstaniu Warszawskim. To próba zobrazowania wpływu, jaki wywarło ono na współczesnych Warszawiaków, a także na popkulturowych artystów. W filmie zobaczymy znanych muzyków sceny rockowej, reggae oraz hip-hopowej. Materiały uzupełnia część archiwalna przedstawiająca autentyczne nagrania i fotografie z Powstania Warszawskiego.

W SŁUŻBIE NARODU. KULISY PRACY MILICJI OBYWATELSKIEJ I SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA

reż. Andrzej Mańkowski ∣ Polska ∣ 2015 ∣ 57 min

Film oparty na unikalnych materiałach archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej. Przedstawia obraz Polski Ludowej widziany oczami byłych oficerów SB i MO. Jakie były faktyczne okoliczności śmierci ks. Popiełuszki? Jak zakończył się bunt milicjantów w 1981r.? Skąd pochodziły narkotyki rozprowadzane w Polsce w latach 70-tych? Film przynosi zaskakujące odpowiedzi na te i wiele podobnych pytań.

 

Poprzedni artykułPoseł Żmijan dla zamościan
Następny artykułFestiwal z górnej półki
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments