Festiwal z górnej półki

0
985

 

Malownicze małe miasteczko na Roztoczu będzie gościło wielkie nazwiska polskiej literatury i teatru. 31 lipca w Szczebrzeszynie rozpoczyna się druga edycja Festiwalu „Stolica Języka Polskiego”.

7 dni, blisko 10 tysięcy widzów, ponad 30 wydarzeń z udziałem niemal 50 twórców – tak w liczbach prezentuje się druga edycja Festiwalu w Szczebrzeszynie.

Stolica Języka Polskiego wpisuje się w popularny w na całym świecie nurt letniego slow-festiwalu. To wydarzenie skierowane do odbiorców, którzy w poszukiwaniu relaksu i kulturalnej rozrywki na najwyższym poziomie chętnie uciekają podczas wakacyjnych podróży z głównego festiwalowego szlaku. W ubiegłym roku Szczebrzeszyn debiutował w roli Stolicy Języka Polskiego.

szczebrzeszyn

Organizatorami Festiwalu są Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń i spółka non-profit Szczebrzeszyn Akademia, która została powołana na potrzeby rozwijania i organizacji Festiwalu. Pomysłodawcą i producentem Festiwalu jest Piotr Duda, a dyrektorem Rady Festiwalu – Tomasz Pańczyk.

13708310_1658574424465141_6857854657308684470_oW miejscu z tak bogatą przeszłością będą toczyć się rozmowy o tym jak literatura opowiada o przeszłości. To właśnie w czasie kilku festiwalowych dni, w jednym miejscy spotkają się różne osobistości, tematy i gatunki. Program festiwalu jest tak atrakcyjny, że całe dnie wypada spędzać w Szczebrzeszynie. Od książki przy porannej kawie, przez warsztaty tematyczne, gotowanie z literaturą, przegląd filmów, spotkania autorskie, spektakle teatralne, aż po wieczorne koncerty, tak upłyną dni w festiwalowym miasteczku. Nie sposób wymienić wszystkich wielkich nazwisk, które będą na wyciągnięcie ręki w Szczebrzeszynie. Na zachętę podpowiadamy, że przyjadą: Cezary Łazarkiewicz, Ewa Winnicka, Wiesław Myśliwski, Maja Komorowska, Marcin Meller, Jerzy Zelnik, Grzegorz Kasdepke, Grażyna Plebanek, Sczepan Twardoch, Olga Tokarczuk, Krystyna Czubówna, Mariusz Szczygieł, Agnieszka Więdłocha, Jerzy Trela czy Joanna Szczepkowska. To także koncerty Katarzyny Groniec, Adama Struga i Zbigniewa Wodeckiego.

Na pytanie dlaczego akurat Szczebrzeszyn został wyniesiony do rangi “stolicy języka polskiego” odpowiada Piotr Duda, pomysłodawca i producent Festiwali: “Byliśmy przekonani, że na Roztocze przyjeżdżają właśnie tacy turyści, którzy w plecakach mają książki”.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa prac twórców związanych ze Szczebrzeszynem. W galerii, stworzonej w budynku dawnej szkoły zawodowej w Szczebrzeszynie, będzie można zobaczyć prace blisko 30 artystów. Niezwykły zbiór malarstwa, rzeźby, instalacji i wideo.

Udział we wszystkich wydarzeniach festiwalowych jest bezpłatny, udział w spotkaniach autorskich i warsztatach nie wymaga wejściówek. Natomiast na koncerty oraz spektakle należy mieć bezpłatną wejściówkę.

Festiwal „Stolica Języka Polskiego” będzie trwał od 31 lipca do 7 sierpnia.

Nowy Kurier Zamojski jest patronem medialnym Festiwalu. Będziemy aktywnie relacjonować wydarzenia ze Szczebrzeszyna, a po zakończonym Festiwalu opublikujemy bogate podsumowanie. Nie mniej jednak, zachęcamy do osobistego spędzenia czasu w towarzystwie wybitnych pisarzy, muzyków, aktorów i poetów, a nad wszystkim czuwać będzie duch Bolesława Leśmiana.

Program Festiwalu Stolica Języka Polskiego

 

Poprzedni artykuł12 filmów konkursowych 4.ZFF „Spotkania z historią”
Następny artykułStah na Kwadracie
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments