w

Sceniczne popisy Gimnazjalistów z Komarowa

- reklama-

 

Zespół teatralny „EGO” działający przy Publicznym Gimnazjum w Komarowie – Osadzie funkcjonuje od ponad 10 lat. W tym okresie pracowało w nim wielu młodych aktorów, wcielając się w najprzeróżniejsze role w spektaklach o różnorodnej tematyce i formie. Zespół niejednokrotnie zdobywał czołowe miejsca, nagrody, wyróżnienia i pochwały, prezentując się m.in. podczas Gminnych Przeglądów Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych,  Zamojskich Premier Teatralnych, w Młodzieżowych Przeglądach Teatralnych organizowanych rokrocznie przez zamojski ekonomik, a także uczestnicząc w  Spotkaniach Teatralnych Gimnazjów Powiatu  Zamojskiego w Sitnie.

W „EGO” pracują recytatorzy, uczniowie uzdolnieni wokalnie, tanecznie, sportowo, a także osoby odpowiedzialne za scenografię przedstawień. Członkowie zespołu uzupełniają swoją wiedzę o teatrze m.in. sukcesywnie podpatrując pracę profesjonalnych aktorów grających w sztukach wystawianych w Zamojskim Domu Kultury. Swoje spostrzeżenia i pomysły wykorzystują zarówno w przygotowywanych przedstawieniach, jak i  w licznych montażach słowno – muzycznych, prezentowanych podczas imprez szkolnych i środowiskowych. Zdarza się, że ci młodzi ludzie zaszczepieni zamiłowaniem do teatru kontynuują swoje pasje i zainteresowania również w szkołach ponadgimnazjalnych, z sukcesem grając w amatorskich sztukach lub też biorąc udział w konkursach recytatorskich. Dumą napawa fakt, że swoje pierwsze sceniczne kroki stawiali właśnie pracując w szkolnym kole teatralnym „EGO”.

Teatr wyposaża młodego człowieka w te wszystkie umiejętności, które są niezbędne do podjęcia nauki na kolejnym etapie kształcenia, a także które stają mu się później przydatne w dorosłym życiu. Kształtuje zatem umiejętność autoprezentacji oraz prowadzenia konwersacji, rozwija wrażliwość artystyczną, pewność siebie, pozwala opanować stres i kontrolować emocje. Poza tym dzięki „zabawie w teatr” młodzi ludzie uczą się pracy w zespole oraz odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Od początku roku szkolnego 2015/2016 zespołowi „EGO” dopisuje szczęśliwa passa. W grudniu podczas ,,Młodzieżowego Przeglądu Teatralnego – Ekonomik 2015”, zorganizowanego przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu grupa teatralna zajęła I miejsce w kategorii gimnazja, a 7 marca w XIII Gminnym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych wywalczyła awans do tegorocznych Zamojskich Premier Teatralnych. Odbyły się one 24 kwietnia, a uczestniczyło w nich 11 zespołów. „EGO” zaprezentowało sztukę „Przy murze”, będącą przeróbką „Zemsty” Aleksandra Fredry. Zespół został doceniony przez komisję artystyczną i otrzymał wyróżnienie.

- reklama-

Na co dzień z młodymi aktorami pracują nauczycielki języka polskiego – pani Anna Maryńczak i pani Teresa Wszoła oraz nauczyciel muzyki – pan Marek Biszczan. I to właśnie oni starają się, by młody człowiek pracujący w szkolnym kole teatralnym miał możliwość rozwijania zdolności zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

 

Anna Maryńczak

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Co myślisz?

Napisane przez Agnieszka Ciurysek

13084315 981980931897569 1248428850 n Uczniowie "Społeczniaka" w Pałacu Prezydenckim

Uczniowie „Społeczniaka” w Pałacu Prezydenckim

maze 2264 640 Okiem medium, czyli zapiski na skraju szklanej kuli (czyli uwaga może być ślisko).

Okiem medium, czyli zapiski na skraju szklanej kuli (czyli uwaga może być ślisko).