Uczniowie „Społeczniaka” w Pałacu Prezydenckim

0
1303
- reklama-

21 kwietnia w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom XV edycji ogólnopolskiego konkursu Dzieła Pomocy „Ad Gentes” „Mój szkolny kolega z misji”, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Wszyscy jesteśmy uczniami – misjonarzami”.

W spotkaniu uczestniczyli Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur SVD i Szef Gabinetu Prezydenta RP, Sekretarz Stanu Adam Kwiatkowski, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak oraz goście.

Nagrodzono ponad 150 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Nauczyciele zostali nagrodzeni w kategorii: scenariusz lekcji promującej dzieła misyjne.

Temat konkursu nawiązywał do adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Evangelii gaudium”. Jego celem było przypomnienie, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za misje. Wiara otwiera, bowiem na ludzi innych ras, kultur i religii. Rozbudza poczucie braterstwa i solidarności, ukazując jedność wszystkich. Uczy odpowiedzialności oraz wrażliwości na potrzeby słabszych – podkreślał ks. prałat dr Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła „Ad Gentes”.

Konkurs przebiegał w pięciu kategoriach: charytatywnej, literackiej, plastycznej, muzycznej, dla nauczycieli – na scenariusz lekcji. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział blisko 5 tys. uczestników z 400 szkół.

W kategorii charytatywnej nagrody odebrali przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Unii Europejskiej w Zamościu, którzy zajęli pierwsze miejsce na poziomie najmłodszych uczestników, oraz II miejsce w tej samej kategorii wśród uczniów klas 4-6.

Szkoła od wielu miesięcy prowadziła działania, mające na celu zgromadzenie środków finansowych na cele misyjne (w tym roku na prowadzony przez Siostry Benedyktynki „ Żłobek na peryferiach” w Santo Domingo w Ekwadorze) i uwrażliwienie uczniów na istotę pracy misjonarzy. Łącznie na pomoc misjom szkoła zebrała ponad 5 tys. zł w 12 przeprowadzonych akcjach.

Laureatką w kategorii na scenariusz lekcji w kl. 4-6 została pani Krystyna Jachymek-Kurek, Szkoła Podstawowa w Gorajcu. W kategorii plastycznej dla gimnazjum drugie miejsce zajęła Julia Kot również z Zespołu Szkół w Gorajcu.

Zdominowana przez przedstawicieli naszej diecezji była kategoria muzyczna: Krzysztof Gągoł – Zespół Szkół w Białopolu – zajął I miejsce w grupie najmłodszych. Zespół Szkół w Gorajcu reprezentowały Kamila Kwapisz i Natalia Szczepanek -laureatkami wśród uczniów klas 4-6 oraz Aleksandra Osman i Gabriela Tutka zwyciężyły na poziomie gimnazjum.

Po zakończonej gali uczestnicy spotkali się Panią Agatą Kornhauser-Dudą, żoną Prezydenta RP. Była to okazja do rozmów i wspólnych fotografii.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments