Szkolenia online – czym różnią się od tradycyjnych szkoleń?

0
1518
GAIA

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że znalazłeś ofertę ciekawego szkolenia otwartego, ale… odbywało się ono daleko od Zamościa? Setki, a nawet tysiące kilometrów od Twojej firmy, więc zrezygnowałeś? W dobie nowoczesnych technologii można wyeliminować bariery związane z kosztami dojazdu na spotkanie z ekspertami. Pozwalają na to szkolenia online. Ale czy rzeczywiście niosą za sobą takie same korzyści jak szkolenia tradycyjne? Zobacz, czym się różnią.

Z opisanym problem bez wątpienia spotkała się niejedna firma działająca w Zamościu czy na Zamojszczyźnie. Oferta szkoleń, kursów czy konferencji jest w naszym regionie ograniczona i nie ma co się dziwić. Po prostu trudno byłoby zebrać odpowiednio dużą grupę zainteresowanych, aby organizacja wielu tematów szkoleń w Zamościu stała się opłacalna. Czy jednak są jakieś inne możliwości?

Jak wyglądają szkolenia online w praktyce?

„Szkolenia online to bardzo szeroka kategoria kursów, warsztatów oraz seminariów, które łączy kluczowa cecha: odbywają się one w przestrzeni wirtualnej, a do skorzystania z nich potrzebny jest internet i komputer lub urządzenie mobilne.” – mówi Anna Gajewska, ekspert ds. szkoleń WeLearn.pl

W praktyce w przestrzeni internetowej stosuje się dwie główne formy i metody szkoleniowe. Są to:

  • seminaria, nazywane często webinarami – są to spotkania w formie wideoczatu z trenerem / nauczycielem, prowadzone zazwyczaj w szerszej grupie, podczas których prelegent prezentuje jakiś temat, a uczestnicy mogą zadawać pytania oraz wykonywać zadania powierzone przez trenera,
  • e-learning – szkolenia wirtualne, które kursant przechodzi samodzielnie, korzystając ze specjalnej platformy.

Oba te sposoby nauczania mają swoich zwolenników. A jak mają się do tradycyjnych metod szkoleniowych?

Szkolenia tradycyjne vs internetowe: na czym polega różnica?

Myśląc o szkoleniach online w kontekście webinarów – a zatem jednorazowych lub cyklicznych spotkań z prelegentami, można zauważyć, że tak naprawdę nie różnią się one znacząco od szkoleń tradycyjnych. W obu przypadkach:

  • prowadzący prezentuje zagadnienia będące przedmiotem szkolenia, posługując się pomocami multimedialnymi (np. prezentacją w Power Poincie),
  • uczestnicy mają możliwość wejścia w interakcję z prelegentem – w wielu przypadkach nawet standardowej rozmowy (przy użyciu mikrofonu w komputerze),
  • prowadzący może przekazać użytkownikom materiały dotyczące tematu zajęć, a także zweryfikować ich wiedzę.

Różnica polega jednak na tym, że zorganizowanie szkolenia internetowego jest mniej problematyczne z logistycznego punktu widzenia. Jego uczestnicy nie tracą czasu na dojazd do często odległego miejsca i mogą wziąć udział w webinarze w komfortowych warunkach, np. we własnym domu czy w gabinecie w firmie. Dlatego popularność szkoleń tego typu rośnie z roku na rok i warto im się przyjrzeć bliżej.

Oczywiście nie każdy temat szkolenia możemy zrealizować w skuteczny sposób w formule online. Czasami potrzebne są zajęcia grupowe, praca w zespole, praca z rozmaitymi narzędziami jak kamera (np. w trakcie szkoleń z wystąpień publicznych) i nie chodzi tutaj o kamerkę w laptopie. Warto wówczas korzystać ze szkoleń otwartych, których listę znajdziemy m.in. na https://eventis.pl, czyli w portalu agregującym oferty szkoleń w całej Polsce, w tym odbywających się w Zamościu, Lublinie czy Rzeszowie.

Zawsze, gdy oczekujemy bezpośredniego kontaktu z prowadzącym, chcemy nawiązać cenne kontakty biznesowe czy też połączyć zdobywanie kompetencji i wiedzy z oderwaniem się od codziennego miejsca pracy, warto wybierać szkolenia otwarte. Pamiętajmy jednak, że świat szkoleń nie kończy się tylko na nich.

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments