Quady z przyczepami z Funduszy Europejskich posłużą strażakom

0
193

Pierwszy sprzęt w postaci 42 quadów trafił już do wybranych jednostek OSP. Wczoraj w Zamościu i Kraśniku odbyło się uroczyste przekazanie pojazdów zakupionych w ramach projektu „Dostosowanie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na terenie województwa lubelskiego do zmian klimatycznych, zmian w środowisku naturalnym oraz zagrożeń cywilizacyjnych”, dofinansowanego z programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. W Kraśniku w uroczystości uczestniczył marszałek Jarosław Stawiarski, natomiast w Zamościu – wicemarszałek Michał Mulawa oraz członek zarządu Zdzisław Szwed.

Na podstawie umowy podpisanej 31 marca br. przez Komendę Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie jednostki PSP oraz OSP z regionu otrzymały sprzęt służący działaniom związanym ze zwalczaniem skutków zmian klimatu, zmianami w środowisku naturalnym oraz zagrożeniami cywilizacyjnymi. W wyniku zawarcia pierwszych czterech umów z wykonawcą do Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie dostarczonych zostanie 167 pojazdów typu quad z przyczepami przewidzianych dla 10 jednostek PSP i dla 157 jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu województwa lubelskiego. Wartość jednego quada to równowartość 80 tys. zł.

31 marca br. podpisaliśmy pierwszą umowę w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, na podstawie której Państwowa Straż Pożarna otrzymała blisko 107,5 milionów złotych ze środków unijnych. Najczęściej pierwsza na miejsce zdarzenia przyjeżdża straż pożarna. Fundusze Europejskie pomagają w tym, żeby działania ratowniczo-gaśnicze były jeszcze sprawniejsze i skuteczniejsze, a sprzęt ratowniczy nie zawodziłpodkreślał marszałek Jarosław Stawiarski.

Pierwszy sprzęt w postaci 42 quadów trafił wczoraj do jednostek ochotniczych straży pożarnych. W Zamościu przekazano łącznie 24 pojazdy – 12 sztuk dla powiatu biłgorajskiego oraz kolejnych 12 dla powiatu zamojskiego. W Kraśniku zostało przekazanych łącznie 18 quadów: 5 sztuk dla powiatu janowskiego, 8 sztuk dla powiatu kraśnickiego i 5 sztuk dla powiatu opolskiego.

Inwestycja jest realizowana w ramach Działania 3.1 Bezpieczeństwo ekologiczne, a jej całkowita wartość to ponad 130,5 mln zł, w tym dofinansowanie z UE wyniosło niemal 107,5 mln zł.

Quady i nie tylko

Warto podkreślić, że projekt ma charakter ponadlokalny i będzie realizowany na terenie całego województwa lubelskiego. Sprzęt, który otrzymają PSP, to nie tylko quady. Do jednostek trafią m.in.: 44 pojazdy ratowniczo-gaśnicze, 2 samochody z drabinami mechanicznymi, 7 łodzi, 167 quadów i specjalistyczny sprzęt ratowniczy (m.in. 173 motopompy, 173 zestawy pilarza), który wesprze również strażaków w likwidacji skutków zdarzeń, które stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz dla środowiska naturalnego, w szczególności w trudnodostępnym terenie (w zakresie ratownictwa wysokościowego, technicznego, ekologicznego, chemicznego, wodnego i przeciwpowodziowego), a także jako kompleksowe rozwiązanie dostaw wody pitnej w sytuacjach kryzysowych. Dzięki Funduszom Europejskim strażacy będą mogli przede wszystkim skuteczniej przeprowadzać akcje ratunkowe na obszarze całego województwa. Sprawniejsza będzie też ewakuacja osób poszkodowanych w wypadkach drogowych.

Korzyści dla regionu

Szacuje się, że w wyniku realizacji projektu obszar o powierzchni 468 542 ha zostanie objęty środkami ochrony przed niekontrolowanymi pożarami. Co więcej, aż 376 jednostek służb ratowniczych zostanie doposażonych w sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof. Projekt zaowocuje również inwestycjami w nowe lub zmodernizowane systemy monitorowania, gotowości, ostrzegania i reagowania w kontekście klęsk żywiołowych i katastrof.

Źródło: Urząd Marszałkowski w Lublinie

Fotorelacja z Zamościa poniżej

Poprzedni artykułRozmowa z Wiktorem Kasprzakiem, kandydatem do Sejmu z 3 miejsca listy Konfederacji
Następny artykułMaraton horrorów w Halloween tylko w CKF “Stylowy”
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments