Dieta wysokobiałkowa – na czym polega i jakie daje efekty?

0
139

Nauka o żywności i żywieniu to prężnie rozwijająca się dziedzina wiedzy, dzięki której coraz lepiej znamy wpływ poszczególnych składników odżywczych na nasze zdrowie i samopoczucie. Bazując na wynikach badań i efektach doświadczeń dietetycy tworzą precyzyjnie skomponowane diety, dzięki którym nie tylko korygować można różnego rodzaju dolegliwości związane z metabolizmem, ale również utrzymać prawidłową wagę i zgrabną sylwetkę, a w przypadku wystąpienia takiej potrzeby – zredukować nadprogramowe kilogramy czy dodać sobie energii. Osoby interesujące się stylami odżywiania i chcące się nimi kierować często decydują się na dietę wysokobiałkową, kierując się pozytywnymi opiniami jej zwolenników.

Co to jest dieta wysokobiałkowa?

Podstawową zasadą diety wysokobiałkowej, zwanej również dietą wysokoproteinową jest zwiększenie podaży białka w spożywanych posiłkach, przy jednoczesnym ograniczeniu ilości tłuszczów i cukrów. Ponadto dieta wysokobiałkowa wyklucza stosowanie soli. Posiłki komponowane w tym reżimie gwarantować powinny około 40% energii z diety pochodzącej z białka. Produkty białkowe powinny być składnikiem każdego z 4 do 5 dziennych posiłków. Zasada ta powoduje, że tłuszcz traktowany jest przez organizm jako źródło energii, a duża ilość protein sprawia, że trawienie pokarmów wymaga większej dawki energii. Na skutek tych zjawisk powstaje deficyt kaloryczny który prowadzi bezpośrednio do redukcji wagi.

Czy łatwo skomponować taką dietę? To zależy od wiedzy i umiejętności kucharza. Zawsze jednak warto powierzyć jej stworzenie specjalistom. Profesjonalna firma oferująca CATERING DIETETYCZNY poradzi sobie z tym bez problemu.

Dieta wysokobiałkowa – dla kogo?

Liczne źródła definiują grupę docelową diety wysokobiałkowej jako osoby, które chcą szybko i skutecznie schudnąć. Ale ta zasada żywieniowa może przynieść również inne efekty, niż redukcja masy ciała i z tego względu może być stosowana również przez osoby:

  • aktywne fizycznie, w tym sportowców
  • budujące świadomie i celowo masę mięśniową
  • które uległy kontuzji
  • unieruchomione np. po złamaniach lub innych uszkodzeniach
  • starsze, po 60 roku życia
  • z chorobą nowotworową
  • cierpiących na anoreksję
  • leczących rozległe poparzenia
  • chorujących na insulinooporność i cukrzycę typu 2
  • będących w okresie rekonwalescencji

Poszczególnym grupom zalecana jest różna zawartość białka w diecie, w zależności od efektu, jaki chciałyby lub powinny osiągnąć. Dlatego jeśli podstawą ich żywienia jest dieta pudełkowa warto, aby zasięgnęły bliższych informacji u dostawcy na temat poziomu białka w zamawianych posiłkach.

dieta wysokobialkowa Dieta wysokobiałkowa - na czym polega i jakie daje efekty?

Dieta wysokobiałkowa – co jeść?

Podstawą diety wysokobiałkowej są oczywiście produkty o wysokiej zawartości białka – zarówno zwierzęce czy odzwierzęce jak i roślinne.

Z mięs preferowane jest mięso drobiowe – kurczak i indyk, ale równie odpowiednie będą wieprzowina, wołowina i baranina. Dobrym wyborem są również ryby – zarówno tłuste jak i chude. W jadłospisie powinny znaleźć się: łosoś, pstrąg tęczowy, makrela i dorsz. Znakomitym źródłem białka są także owoce morza. Wskazane jest również spożycie jaj i nabiału – maślanki, kefiru, jogurtu czy twarogu.

Produkty roślinne zawierają wprawdzie aminokwasy oceniane gorzej niż produkty zwierzęce, ale spożywanie zbóż i kasz, soi i pochodzących od niej produktów, nasion roślin strączkowych oraz pestek i orzechów jest całkowicie zgodne z zasadami diety wysokobiałkowej. Dodatkowo jest ono przyjemną odmianą smakową, zapobiegającą monotonii posiłków.

Z wymienionych składników CATERING DIETETYCZNY WARSZAWA komponuje dla swoich klientów pożywne, pełnowartościowe posiłki, pozwalające na cieszenie się z pozytywnego oddziaływania diety.

Dieta wysokobiałkowa – efekty.

Podstawowym i najbardziej oczekiwanym efektem diety wysokobiałkowej jest oczywiście redukcja masy ciała. Ale to nie jedyny skutek jej stosowania. Wspomaga ona budowę, odbudowę i utrzymanie masy mięśniowej. Jest przez to korzystna zarówno dla sportowców, którzy dzięki sile swoich mięśni osiągać chcą spektakularne efekty, osób starszych, które po 60 roku życia chudną głównie z masy mięśniowej, ale również osób długotrwale unieruchomionych z różnych względów, którym grożą zaniki mięśni. Rekonwalescenci dzięki diecie wysokobiałkowej wspomagać mogą odzyskiwanie i wzmacnianie osłabionych w czasie choroby mięśni.

Białko ma również pozytywny wpływ na zdrowie kości. Dieta wysokobiałkowa może być więc sprzymierzeńcem w profilaktyce osteoporozy, zmniejszając ryzyko jej wystąpienia.

Może też pomóc ograniczyć podjadanie między posiłkami i chęć na liczne przekąski. Ten rodzaj diety jest po prostu smaczny i sycący, przez co zapotrzebowanie ilościowe i odstęp między posiłkami łatwiejsze są do opanowania.

Czy dieta wysokobiałkowa jest zdrowa?

Dieta wysokobiałkowa określana jest jako dieta “nie dla wszystkich”. Jej stosowanie skonsultowane powinno być ze specjalistą – lekarzem lub dietetykiem. Wdrożona i realizowana pod ich nadzorem będzie bezpieczna i efektywna. Zazwyczaj polecają oni stosować ją ostrożnie, nie dłużej niż 3 – 4 tygodnie, aby nie doprowadzić do zakwaszenia organizmu oraz przeciążenia trzustki i nerek. Najbezpieczniej jest zastąpić ją po miesiącu standardową dietą niskokaloryczną, którą też zaoferować nam może CATERING DIETETYCZNY.

Dieta wysokobiałkowa – skutki uboczne.

Badania wykazują, że ten sposób odżywiania wykazywać może skutki uboczne, do których należą:

  • problemy trawienne – biegunki, zaparcia i wzdęcia
  • nadmierne usuwanie wody z organizmu, które prowadzić może do odwodnienia
  • zwiększenie ryzyka chorób serca – zwłaszcza u konsumentów spożywających duże ilości tłuszczów zwierzęcych.

Dlatego tak ważne jest, aby dieta ta stosowana była pod kontrolę specjalisty, który w porę zareaguje na niepożądane reakcje organizmu.

Poprzedni artykułMaraton horrorów w Halloween tylko w CKF “Stylowy”
Następny artykułPożar w szkole. Wszystko poszło zgodnie z planem [ZDJĘCIA]
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments