Patrole konne strzegą granicy z Białorusią

0
191

O bezpieczeństwo granicy wschodniej Państwa dbamy również przy wykorzystaniu koni. Taki duet niezwykle sprawdza się w trudnych warunkach terenowych jakie występują na granicy z Białorusią. Jesteśmy w stanie dotrzeć w miejsca trudno dostępne, gdzie nie wjadą służbowe pojazdy. Zwierzęta obecnie stacjonują w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim.

Wyjątkowe duety – policyjne konie i ich jeźdźcy strzegą nienaruszalności wschodniej granicy Państwa oraz terenów przygranicznych. Mundurowi na koniach patrolują teren wzdłuż rzeki Bug – naturalnej granicy z Białorusią. Sprawdzają również przygraniczne masywy leśne. Na koniach mundurowi są w stanie dotrzeć w miejsca trudno dostępne, takie do których nie dojadą pojazdami służbowymi.

68 225814 g Patrole konne strzegą granicy z Białorusią

Policyjni jeźdźcy mają lepszą widoczność i mogą z dalszej odległości dostrzec niebezpieczne sytuacje. Ponadto konie reagują na zagrożenie szybciej niż człowiek.

68 225813 g Patrole konne strzegą granicy z Białorusią

Policjanci z Zespołu Konnego Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej w Tomaszowie Mazowieckim w składzie mł.asp. Agnieszka Walczak oraz mł.asp. Sławomir Sulgostowski podkreślają, że taki rodzaj służby jest połączeniem pracy z pasją. Służba wspólnie z Jaworem i Junatem daje im dużo satysfakcji i motywuje do działania. 

68 225812 g Patrole konne strzegą granicy z Białorusią

Należy podkreślić, że koń, który pełni służbę w Policji musi przejść specjalistyczne szkolenie. Oswaja się tam z nietypowymi sytuacjami, hukiem czy też dymem. Konie, które obecnie patrolują wschodnią granicę stacjonują w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim.

Źródło: KWP, młodszy aspirant Małgorzata Skowrońska

Poprzedni artykułZapraszamy na spotkanie z podróżnikiem Jackiem Podkościelnym
Następny artykułUlicami Zamościa pędził z prędkością 133km/h. Dlaczego? Bo lubi zap.?
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments