Powstanie uzdrowiskowa perełka

0
989

W piątek 31 marca w Krasnobrodzie odbyła się konferencja prasowa poświęcona rewitalizacji uzdrowiska. Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka istnieje od 1957 roku i zlokalizowane jest w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym w Krasnobrodzie. Zabytkowe zabudowania pochodzą z XVII wieku i niezbędna jest ich rewitalizacja, ponieważ stan techniczny tych obiektów określany jest jako zły.

W 2022 roku powstała koncepcja rozwoju sanatorium w Krasnobrodzie a jej pierwsze efekty już są. Zrealizowane dotąd race pochłonęły niemal 11 milionów złotych. Uporządkowano park wokół sanatorium, wybudowano promenadę spacerową oraz powiększono bazę noclegową. Nowe miejsca dla 62 kuracjuszy są już niemal gotowe, Wybudowano zakład przyrodoleczniczy, w którym brakuje jeszcze wyposażenia, ale dyrektor Sanatorium Rehabilitacyjnego w Krasnobrodzie Barbara Kowal spodziewa się, że obiekt zacznie funkcjonować jesienią. Obecnie, uzdrowisko dysponuje 125 miejscami, a baza powiększy się o kolejne 62. Do sanatorium przyjeżdżają osoby dorosłe ze schorzeniami ortopedycznymi, reumatologicznymi, a także z otyłością.

Krasnobrodzkie uzdrowisko jest jedynym w Polsce sanatorium prowadzonym przez władze samorządowe. Starosta Stanisław Grześko podkreślał, że powiatowi zależy na tym, żeby uzdrowisko było nowoczesne, a także na szybkiej realizacji inwestycji, by kuracjusze mogli w doskonałych warunkach powracać do zdrowia.

Przebudowa i rozbudowa kompleksu sanatoryjnego zakłada zwiększenie bazy noclegowej i zabiegowej oraz wyposażenie pomieszczeń, w tym zakup nowoczesnych urządzeń rehabilitacyjnych. Projekt zakłada budowę nowych obiektów hotelowych oraz basenu i restauracji. W planach jest także budowa tężni i amfiteatru oraz rewitalizacja obszernego 10 hektarowego terenu i utworzenie parku zdrojowego. Inwestycja ma pochłonąć ponad 100 mln zł.

Działania te mają na celu wzmocnienie potencjału leczniczego uzdrowiska, a także stworzenie nowych miejsc pracy i przyciągnięcie do Krasnobrodu i na Roztocze prywatnych podmiotów leczniczych i turystycznych.

„Uzdrowisko Krasnobród, za kilka lat, po przeprowadzeniu tej rewitalizacji, będzie jednym z najpiękniejszych uzdrowisk w Polsce” – powiedział wicemarszałek Michał Mulawa.

Przy okazji konferencji, odbyło się spotkanie robocze z Lubelskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, mające na celu wypracowanie konsensusu w kwestii rozwiązań projektowych i otwarcie drogi do pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację przedsięwzięcia.

„Dekady zaniedbań i stagnacji sprawiły, że infrastruktura krasnobrodzkiego uzdrowiska wymaga gruntownej modernizacji. Dzięki wsparciu rządowemu oraz zaangażowaniu samorządów, w Krasnobrodzie już możemy podziwiać pierwsze efekty rewitalizacji. Chcemy rozwijać lubelskie uzdrowiska i wykorzystywać w pełni ich znane w całej Polsce unikalne walory lecznicze” – podkreślał wicemarszałek Michał Mulawa.

Poprzedni artykułPan Piotr w pożarze domu stracił wszystko, co miał-prosimy wspomóż zbiórkę lub udostępnij
Następny artykułPublikujemy aktualne oferty pracy z PUP w Zamościu. Stan na dzień 3 kwietnia br.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments