Do 6500 złotych dla młodych organizacji pozarządowych

0
195
xr:d:DAFdEw2POqE:18,j:711472893,t:23031311

13 marca 2023 roku ruszyła kolejna edycja programu Aktywna Lubelszczyzna skierowanego do młodych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z powiatów tomaszowskiego, zamojskiego, krasnostawskiego, hrubieszowskiego, chełmskiego, łęczyńskiego, włodawskiego, parczewskiego i bialskiego. W ramach programu uprawnione podmioty mogą skorzystać ze wsparcia w postaci grantu w wysokości do 6500 zł, a także szkoleń, działań promocyjnych i wsparcia mentoringowego. Nabór potrwa do 13 maja 2023 r.

Oferta skierowana jest do młodych organizacji pozarządowych, to jest takich , które powstały nie wcześniej niż przed 5 laty oraz do grup, które chciałyby zrealizować jakiś projekt społeczny. Co roku przyznajemy 50-60 grantów, ilość przyznanych grantów zależy od wysokości finansowania jaką przyznajemy” mówi Justyna Orłowska, koordynator programu Aktywna Lubelszczyzna.

Konkurs, którego operatorami są Stowarzyszenie Czajnia i Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Lublinie skierowany jest do małych organizacji pozarządowych, w tym kół gospodyń wiejskich oraz drużyn OSP i nieformalnych grup społeczników. W ramach grantu organizacje mogą zrealizować projekt społeczny lub wzmocnić instytucjonalnie swój podmiot poprzez zakup wyposażenia. Poprzednie dwie edycje konkursu pokazują, że pomysły są bardzo różne. Nie ograniczamy w żaden sposób kreatywności uczestników. Warunek jest jeden: działania muszą się mieścić w sferze pożytku publicznego.

Pomysły organizacji oceniamy pod względem jakościowym. Oceniamy możliwości danej organizacji do zrealizowania przedstawionego projektu oraz jak to jest rozplanowane w czasie. Pomysłem organizacji, który zapadł mi szczególnie w pamięci były Poleskie Psy Ratownicze, na które organizacja otrzymała grant, celem było szkolenie psów do poszukiwania ludzi” podkreśla Justyna Orłowska.

Zadanie skierowane jest do osób, które nie mają dużego doświadczenia w pisaniu projektów. Dlatego sam wniosek wypełniany za pośrednictwem generatora jest bardzo prosty. W programie chodzi o to, aby zdobyć doświadczenie i w przyszłości sięgać po większe środki w innych konkursach. Do dyspozycji uczestników konkursu grantowego są animatorzy, którzy udzielają niezbędnej pomocy w czasie pisania wniosku i jego realizacji. Ponadto realizatorzy mini grantów zaproszeni są do udziału w serii wizyt studyjnych, szkoleń czy indywidualnych konsultacji, których celem jest wzmocnienie lokalnych NGO’s.

Całość składania wniosku odbywa się elektronicznie i naprawdę nie jest skomplikowana” mówi Justyna Orłowska.

W każdym z wymienionych powiatów zaplanowano spotkanie informacyjne dla osób zainteresowanych. Najbliższe już 22 marca w Parczewie. Informacje o kolejnych będą pojawiały się na stronie www.aktywnalubelszczyzna.pl (gdzie zainteresowani znajdą także generator wniosku oraz regulamin), a także na FB Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenia Czajnia.

W konkursie w poprzednich latach brały udział zamojskie organizacje pozarządowe. W ramach grantów realizowano projekty kulturalne, a w ich ramach święta lokalne, takie jak wykopki czy dożynki. Jednak projektem z Zamościa, który zasługuje na szczególna uwagę według Justyny Orłowskiej była Żywa Biblioteka. „Organizacja zaprosiła osoby, które miały za sobą doświadczenia ważnych wydarzeń, czy to II wojny czy lat komunizmu w Polsce czy też stanu wojennego i osoby te „na żywo” w miłej atmosferze siedząc w sali ze stolikami opowiadały o swoich przeżyciach zamiast czytania o tym w książkach. Projekt ten cieszył się dużym zainteresowaniem.”

Poprzedni artykułJaki będzie pierwszy dzień wiosny? Zapytaliśmy IMGW o prognozę dla Zamościa
Następny artykułBez korzeni nie zakwitniesz – sprawdź szczegóły konkursu genealogicznego
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments