Wystawa Przyjaciół w Synagodze

0
187

 

Centrum “Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w imieniu swoim i autorów zapraszają na otwarcie wystawy pod tytułem „Miejsca odkryte. Wystawa Przyjaciół”. Przyjaciółmi są dwaj artyści: grafik i fotograf, Alan Metnick oraz Jerzy Tyburski, tworzący malarstwo i grafikę. Ich prace, choć pochodzące z różnych dziedzin sztuki, będzie można zobaczyć w jednym miejscu.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 29 września 2022 o godz. 17:00 w Centrum „Synagoga” FODŻ przy ul. Pereca 14 w Zamościu.

 

Jerzy i ja tworzymy w różnych dziedzinach; on maluje, ja fotografuję. On używa koloru, ja czerni i bieli. Jego twórczość jest surrealistyczna. Moja często nieoczekiwana. Obie są jednak zaskakujące, ukazują nasze myśli oraz sposoby widzenia i rozumienia świata, w którym żyjemy; odnajdywanie i wyrażanie własnego pojmowania miłości, patosu, tragedii, wiary i nadziei poprzez środki wizualne. Obaj stawiamy wyzwanie naszym odbiorcom. To swego rodzaju zagadki: dlaczego stół jest krzywy i wygięty, dlaczego są tylko usta a nie ma całej twarzy, czy gdzieś w tych drzewach jest ukryta twarz, czy to lustro czy okno, to odbicie czy przycieniony kadr, jak ten gołąb pojawił się w tym miejscu tak nagle… 

I być może najważniejsze, czy zmieni to jakkolwiek sposób odczuwania i postrzegania u odbiorcy? Czy nastąpi oddziaływanie, które przeniesie widza w inne miejsce? Czy te prace mają wartość emocjonalną, sugestywną?

Wyzwaniem jest stworzenie obrazów, które sprawią, że ludzie będą stawiać pytania. Rozważać i kwestionować własne doznania oraz otwierać się na inne sposoby postrzegania rzeczywistości.

Pokazanie naszych prac razem zwiększa to wyzwanie ze względu na różnice w naszym indywidualnym sposobie tworzenia, co powoduje większą złożoność i uwypukla niuanse. Obaj to respektujemy.” – tak wspólną wystawę opisuje Alan Metnick:

 

Alan Metnick – urodził się w 1941 roku w Chicago, jego rodzina pochodzi ze Sławatycz. Z wykształcenia historyk i fotograf. Od 50 lat tworzy obrazy i przedmioty przy użyciu różnych technik: fotografii, sitodruku, witrażu, malarstwa, rysunku i tkaniny. Katalizatorem jego twórczości są konteksty historyczne, biblijne i osobiste. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, jego prace znajdują się m. in. W Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Autor serii grafik ukazujących konflikty na Bliskim Wschodzie. W jego pracach można też odnaleźć wątki odzwierciedlające dzieje współczesnej Europy i losy żyjących w niej Żydów.

Jerzy Tyburski – urodził się w 1964 roku w Lubaczowie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studia na Wydziale Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dyplom w 1989 r. W latach 1986-89 uczęszczał na zajęcia w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika i adiunkta Jacka Wojciechowskiego w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.

Od 2002 roku dyrektor BWA – Galerii Zamojskiej. Związany z “zamojskim środowiskiem plastycznym”, skupiającym około 50 – mniej lub bardziej zaangażowanych twórczo osób z terenu Zamościa i Zamojszczyzny.

 

Poprzedni artykułPolicjant pieszo dogonił 68-latka na motorowerze. Zobaczcie FILM
Następny artykułStanisław Orłowski “Od wielu lat…”
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments