Piotr Błażewicz w zarządzie holdingu spożywczego – szansa na duże pieniądze dla ZZZ

0
1074

Piotr Błażewicz został Członkiem Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej. Były wiceprezes Zamojskich Zakładów Zbożowych oraz Przewodniczący Rady Miasta Zamość, nową funkcję pełni od 28 lipca 2022r.

Funkcja Członka Zarządu KGS nie koliduje z pełnionym przez Piotra Błażewicza stanowiskiem Przewodniczącego Rady Miasta Zamość, który po urlopie wraca do pracy. Wolnym pozostaje wakat wiceprezesa w Zamojskich Zakładach Zbożowych.

Miniony rok dla Zamojskich Zakładów Zbożowych był rekordowy. Spółka odnotowała historycznie wysoki zysk przekraczający 8 milionów złotych. Poprzednie lata to zysk na poziomie 300 tysięcy rocznie, a wcześniejszy najwyższy wynik finansowy to 1,8 miliona złotych. Piotr Błażewicz podkreśla, że ubiegłoroczny zysk został wypracowany przy zachowaniu najwyższych cen skupu w regionie.

Siedziba holdingu jest w Toruniu, ale Piotr Błażewicz planuje pracę zdecydowanie w terenie, jako, że będzie nadzorował pracę sektora zbożowo-młynarskiego, czyli spółek: Małopolska Hodowla Roślin Sp. z o.o., Elewar Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarski „PZZ” w Stoisławiu S.A. oraz oczywiście Zamojskie Zakłady Zbożowe Sp. z o.o.

Jednym z kluczowych założeń Piotra Błażewicza dla naszego regionu jest gruntowna modernizacja zamojskiego młyna. Jako, że jest to mały młyn, ciężko osiągnąć wyższe wyniki i niezbędne jest unowocześnienie przedsiębiorstwa. Zakłady Zbożowe od 40 lat nie były modernizowane i ten krok jest absolutnie konieczny. Inwestycja była już wstępnie omawiana i uzyskała aprobatę pozostałych członków Zarządu KGS i obu ministrów (Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka oraz Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina). Policzono, że aby Zamojskie Zakłady Zbożowe unowocześnić, należałoby dokapitalizować spółkę kwotą około 30 milionów złotych.

20 kwietnia 2022r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę powołującą do życia Polski Holding Spożywczy, czyli Krajową Grupę Spożywczą. Ma to być silna, państwowa spółką rolno-spożywczą. Nowy polski holding wg założeń ma budować przewagę konkurencyjną na krajowym rynku rolnym i przyczyniać się do wzmocnienia rozwoju polskiego rolnictwa na rynkach zagranicznych. Bezpieczeństwo żywnościowe oraz wsparcie rolnictwa i rozwoju wsi to fundamenty polityki rządu.

W skład holdingu wchodzą spółki: Krajowa Grupa Spożywcza S.A., DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o., ELEWARR Sp. z o.o., Fabryka Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o., Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice Sp. z o.o., ÎCS.„Moldova Zahăr” SRL, Kombinat Rolny Kietrz Sp. z o.o., Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego Sp. z o.o., Małopolska Hodowla Roślin Sp. z o.o., Pomorsko Mazurska Hodowla Ziemniaka Spółka Sp. z o.o., Poznańska Hodowla Roślin Sp z o.o., Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „PZZ” w Stoisławiu S.A., Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego “ZETPEZET” Sp. z o.o. oraz Zamojskie Zakłady Zbożowe Sp. z o.o.

 

 

Poprzedni artykułMoniko jesteś wielka! Gratulujemy!
Następny artykułNaukobus z Centrum Nauki “Kopernik” przyjeżdża do Zamościa
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments