W dawnej przychodni powstaną mieszkania dla rodzin z Ukrainy

0
1269

Budynek po dawnej przychodni medycyny pracy ma do końca października przyszłego roku stać się domem tymczasowym dla 10 rodzin z Ukrainy.

Po gruntownym remoncie, na powierzchni ponad 1500 m2 ma znaleźć się 10 samodzielnych lokali mieszkalnych oraz niezbędne części wspólne wraz z gabinetami np. dla psychologów, tłumaczy, czy doradców zawodowych. Remont ma pochłonąć 5 milionów złotych ze środków unijnych, a przetargi będą ogłaszane już październiku.

Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie Małgorzata Romanko przyznała, że spośród nieruchomości z terenu województwa lubelskiego, które były brane pod uwagę, budynek w Zamościu wypadł najkorzystniej.

Marszałek Stawiarski podkreślił, że lokalizacja takiego ośrodka w Zamościu nie jest bez znaczenia. Po agresji na Ukrainę, Zamość znalazł się na szlaku ucieczki Ukraińców z kraju ogarniętego wojną.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie zrealizuje warty nieco ponad 5 mln zł projekt pn. Lubelskie Pomaga Ukrainie – utworzenie tymczasowego miejsca pobytu w Zamościu przy ul. Zagłoby 8, zakładający przebudowę budynku wraz z wyposażeniem go w sprzęt umożliwiający realizację przewidzianych w projekcie funkcji mieszkaniowych i społecznych. Dzisiaj marszałek Jarosław Stawiarski wręczył dyrektor ROPS w Lublinie Małgorzacie Romanko zobowiązanie do realizacji tego przedsięwzięcia. Do Zamościa przyjechał także Konsul Ukrainy w Lublinie Artem Valah.

Sytuacja związana z napływem osób uciekających z Ukrainy wymaga zapewnienia im dostępu do podstawowych usług społecznych czy miejsca pobytu. Na te utrudnienia odpowie pomysł zaadaptowania budynku mieszczącego się przy ul. Zagłoby 8 w Zamościu, który ma się stać tymczasowym miejscem pobytu i wsparcia dla osób uciekających z Ukrainy, które w wyniku działań wojennych wjechały legalnie na terytorium Polski po 24 lutego 2022 r. Unijne dofinansowanie projektu wynosi blisko 5 mln zł i stanowi 99% całkowitej wartości finansowania. Obiekt jest własnością Samorządu Województwa Lubelskiego i obecnie nie jest użytkowany.

Ten budynek po filii Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy za rok stanie się tymczasowym ośrodkiem pobytu dla uchodźców z Ukrainy. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczamy 5 mln zł na gruntowny remont i stworzenie 10 mieszkań w dobrym standardzie i specjalistycznych punktów, które pozwolą uchodźcom z Ukrainy spokojnie przebyć czas pożogi wojennej i powrócić do swoich domów mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Prace pozwolą na utworzenie 10 odrębnych mieszkań dla osób uciekających z terenu Ukrainy (w szczególności kobiet z dziećmi) w związku z atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Ponadto w obiekcie planuje się utworzenie i wyposażenie m.in.: 

  • sali do zabaw dla dzieci, 
  • świetlicy integracyjnej z multimedialną salą spotkań, 
  • pralni wraz z suszarnią, 
  • gabinetów dla specjalistów świadczących wsparcie dla uczestników projektu (psycholog, pedagog, prawnik, doradca zawodowy, tłumacz języka itd.). 

Szeroki wachlarz usług doradczych ma służyć dopasowaniu form wsparcia do indywidualnej sytuacji osób zamieszkujących i korzystających z obiektu przy uwzględnieniu członków ich rodzin (np. dzieci wymagających opieki). Obiekt zostanie także dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a teren wokół budynku zostanie zagospodarowany na m.in. plac zabaw, parking, oświetlenie czy ogrodzenie.

Do tej pory ROPS realizował szereg projektów miękkich wspierających uchodźców, a teraz będziemy mieć ofertę kompleksową, która będzie miała na celu wzmocnienie kompetencji społecznych i zawodowych. Będą tutaj samodzielne mieszkania dla prawie 40 osób i przestrzenie wspólne jak świetlica, sala multimedialna, gabinety specjalistów, doradców zawodowych. Chcemy dać szeroki wachlarz wsparcia, żeby te osoby usamodzielnić i pomóc im w tych dramatycznych przeżyciachzapowiada dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie Małgorzata Romanko.

Projekt realizowany jest w ramach Działania 13.2 Infrastruktura usług społecznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Zakończenie realizacji tej inwestycji planowane jest na IV kwartał 2023 r.

Poprzedni artykułZmiana organizacji ruchu na remontowanych odcinkach
Następny artykuł Kolejne „14” są  już na kontach
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments