Czas na relaks nad zalewem

0
745

Nad Zalewem Miejskim odbyła się prezentacja projektu ogólnomiejskiego, który może zostać zrealizowany ze środków tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Ten projekt to „Czas na relaks” – utworzenie nowoczesnej strefy zabawy i relaksu nad Zalewem Miejskim.

Dyrektor OSIRu Mateusz Ferens powiedział, że autorką pomysłu jest mieszkanka Zamościa Iwona Połata, a po konsultacjach pomysł zyskał akceptację urzędu i został zakwalifikowany do ubiegania się o finansowanie go ze środków Budżetu Obywatelskiego na rok 2023. Wizualizację projektu nieodpłatnie wykonał zamojski architekt Oskar Michniak z biura projektowego Oma Studio.

Oskar Michaniak zaprojektował nowoczesną strefę, która wg niego powinna spodobać się mieszkańcom. Sam jest użytkownikiem terenu Zalewu Miejskiego, gdzie oprócz ścieżki rowerowej i infrastruktury zapewnionej przez Miasto, niestety nie ma więcej atrakcji. Chciałby, aby został zrealizowany projekt inny niż dotąd, wykraczający poza zachowawczość, tak, aby tereny kąpieliska stały się atrakcyjniejsze dla mieszkańców i turystów.

Nowoczesne założenia projektu nie przekreślają historii. Projekt strefy „Czas na relaks” zakłada utworzenie ekspozycji poświęconej historii statku Ziemia Zamojską, ochrzczonej w  Argentynie w 1984 roku przez zamościankę Janinę Gąsiorowską. Od 38 lat na zaproszenie Janiny Gąsiorowskiej przyjeżdżają marynarze z Polskiej Żeglugi Morskiej i Akademii Morskiej w Szczecinie. Biorą udział w spotkaniach w młodzieżą w szkołach, opowiadając o pasjonującej pracy na morzach i oceanach.

Jest także nadzieja na wskrzeszenie działalności Yacht Clubu Zamojskiego, założonego w 1986 roku. Teren zalewu jest większy, zbiorniku zostały połączone, więc małe jednostki mogłyby po zamojskim zalewie pływać.

Projekt „Czas na relaks” zakłada rozbudowę kompleksu boisk do siatkówki plażowej oraz piłki ręcznej plażowej z miejscem na trybunę. W propagowaniu sportu obiecał pomóc prezes Padwy Zamość Sławomir Tór oraz zawodnicy Padwy. Piłka ręczna w Zamościu ma wielu zwolenników, więc przeniesienie tego sportu na plażę jest zasadne, zwłaszcza, że ta odmiana gry jest bardzo widowiskowa.

W strefa relaksu nad zalewem miałaby szansę stanąć tężnia solankowa, która miałaby mieć spektakularną formę i przyciągać nad zalew nieco starszych odwiedzających.

Propozycja dla młodych ludzi to spokojne miejsce spotkań w otoczeniu zieleni.

Propozycja dla rodziców to pergola z miejscem na posiłek i widokiem na wodny plac zabaw dla najmłodszych, także stoliki piknikowe w oddalonym spokojnym miejscu.

Na wykonanie projektu Urząd Miasta zakłada 950 tysięcy, o ile pokona on pozostałe 6 propozycji zgłoszonych do realizacji, czyli: „Modernizacja ulicy Czesława Miłosza”; „Zielona strefa relaksu i aktywności ruchowej”; „Zamoyska Strefa Aktywności – budowa i modernizacja kompleksu sportowo – rekreacyjnego przy ZSP nr 3 (Elektryk) w Zamościu”; „Bezpieczny i modny asfaltowy tor rowerowy dla każdego Pumptrack & Park. Miejsce aktywnego wypoczynku i rekreacji”; „Przebudowa drogi na osiedlu Zamoyskiego”; „Budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią typu ORLIK, budowa kompleksu szatni kontenerowych”.

Internetowe głosowanie potrwa do 13 września. Natomiast głosowania tradycyjne na na każdym osiedlu Zamościa rozpoczną się 14 września i potrwają do 23 września.

Poprzedni artykułWyjątkowe obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny (fotorelacja)
Następny artykułMural przyjaźni na ścianie budynku spółdzielni
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments