Ruszają wypłaty “czternastek”

37
213

Nie trzeba składać żadnych wniosków o czternastą emeryturę – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wypłaty świadczenia odbędą się z urzędu. Ostrzega przy tym seniorów: nie ufajcie osobom, które obiecują „załatwienie” czternastki.

Termin wypłaty tzw. czternastek dla emerytów i rencistów zbliża się wielkimi krokami. Każda osoba uprawniona do wypłaty dodatkowego świadczenia otrzyma je w standardowym terminie płatności swojej emerytury lub renty. Będzie to jeden przelew lub przekaz pocztowy, tyle że większy niż zazwyczaj. Pierwsze wypłaty dotrą do klientów do 25 sierpnia. Kolejne do: 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Wypłaty czternastek bez wniosków!

ZUS podkreśla, że wypłata czternastek odbędzie się z urzędu. To znaczy, że nie trzeba nic robić, żeby otrzymać świadczenie. Nie należy składać żadnych wniosków, pism ani dokumentów w sprawie czternastek. Wystarczy zaczekać na wypłatę. ZUS przypomina, że jego pracownicy nie odwiedzają seniorów w domach w sprawie wypłaty świadczeń czy składania dokumentów.

Niestety pojawiły się już przypadki oszustw „na czternastkę”, także w naszym regionie. Mieszkanka Zamościa pod koniec lipca straciła oszczędności, bo wpuściła do domu nieznajomą kobietę, która zaoferowała pomoc w wypełnieniu dokumentów w sprawie czternastej emerytury. Oszustka wykorzystała chwilę nieuwagi seniorki, żeby ją okraść. W takich sytuacjach rozsądniej będzie w ogóle nie wpuszczać nieznajomej osoby do domu i powiadomić policję. Jeśli obca osoba podaje się za pracownika ZUS, warto skontaktować się z najbliższą placówką Zakładu – uczula Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Kto otrzyma czternastkę

W tym roku tzw. czternastki trafią do 9 mln osób, w tym 8,1 mln klientów ZUS. Otrzymają je osoby, które na 24 sierpnia mają prawo do wypłaty jednego z długoterminowych świadczeń, np. emerytury, renty, świadczenia przedemerytalnego, świadczenia Mama4+. Czternastka będzie zwolniona z podatku. Nie może jej zająć komornik. 

Pełna czternastka wyniesie 1217,98 zł „na rękę”. W takiej wysokości dostaną ją osoby, których podstawowe świadczenie (np. emerytura, renta) nie przekracza 2900 zł brutto. Jeśli emerytura lub renta mieści się w przedziale 2900–4188,44 zł brutto, to czternasta emerytura też przysługuje, ale pomniejszona zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Minimalna wartość dodatkowego świadczenia to w tym roku 50 zł brutto.

Zapytaj o czternastki – dyżur ZUS

Wątpliwości dotyczące czternastej emerytury będzie można rozwiać podczas telefonicznego dyżuru eksperta, który organizuje hrubieszowski inspektorat ZUS. Dyżur odbędzie się 25 sierpnia w godzinach 10.00-11.00 pod numerem telefonu 84 696 20 13, wewnętrzny 109.

Poprzedni artykułFranciszkański rap – Klerycy dadzą koncert
Następny artykułAkordeoniści światowej sławy na zamojskiej scenie
Subscribe
Powiadom o
37 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

2ignoramus

gay chat colombia https://newgaychat.com/

gay video chat free https://gaychatcams.net/

gay webcam chat sites https://gay-live-chat.net/

live gay young male sex chat rooms https://chatcongays.com/

free gay/bi-sex chat sites https://gayphillychat.com/

free adult gay chat https://gaychatnorules.com/

gay chicago webcam chat software https://free-gay-sex-chat.com/

free live gay webcam chat rooms https://gayinteracialchat.com/

gay webcam chat zoom https://gaymanchatrooms.com/

can i pay someone to write my paper https://sociologypapershelp.com/

websites that write papers for you https://uktermpaperwriters.com/

custom written paper https://doyourpapersonline.com/

buy papers for college online https://writemypaperquick.com/

3reprimand

data analysis coursework https://writingacoursework.com/

coursework research https://buycoursework.org/

coursework support https://courseworkdomau.com/

singles website for farmers https://freewebdating.net/

best singles dating site https://onlinedatinghunks.com/