Ambasador Niemiec w Kijowie zaprasza na koncert na Rynku Wielkim

0
318

Jutro, w środę, 17 sierpnia Rynek Wielki w Zamościu będzie miejscem niezwykłego wydarzenia muzycznego.

Na zamojskiej scenie wystąpią artyści z Niemiec, Polski i Ukrainy, aby w czasie trudnego dla wszystkich wojennego czasu przypomnieć o pojednaniu między narodami. Początek koncertu zaplanowano na godz. 19:00.

Przesłanką do zorganizowania koncertu muzyki poważnej były wydarzenia z przełomu lutego i marca br. Wówczas to pracownicy ambasady Niemiec w Kijowie przez kilka tygodni korzystali z gościny zamojskiego magistratu i w bezpiecznych warunkach mogli wykonywać swoje codzienne obowiązki. Pani ambasador Anka Feldhusen wraz z personelem niemieckiej placówki dyplomatycznej zapragnęli muzycznie podziękować władzom miasta i mieszkańcom za serdeczne przyjęcie.

Na scenie usłyszymy m.in. członków kwartetu Karola Szymanowskiego. Prowadzić ich będzie Agata Szymczewska – zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursy Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

Muzycy uczestniczący w koncercie są związani z Krzyżową na Dolnym Śląsku – miejscem pojednania polsko-niemieckiego oraz centrum antyhitlerowskiego oporu podczas drugiej wojny światowej, zwanego Kręgiem z Krzyżowej. Ideami, które do dziś krzewi ośrodek w Krzyżowej są odpowiedzialność, wspólnota i odwaga. Msza pojednania listopadzie 1989 roku w obecności kanclerza Helmuta Kohla i premiera Tadeusza Mazowieckiego nasyciła to miejsce dodatkowymi konotacjami porozumienia pomimo różnic i trudnej przeszłości.

Koncert zaplanowany na godz. 19:00 zwieńczy cykl spotkań młodzieży polskiej i niemieckiej. W ciągu dnia młodzi artyści spotkają się z młodzieżą z Zamościa, aby wymienić się swoimi spostrzeżeniami na temat odpowiedzialności, wspólnoty i odwagi.

Kolejnym skutkiem wizyty ambasady niemieckiej w Zamościu będzie przyszłoroczna wymiana młodzieży z Polski i Niemiec. Będzie ona miała miejsce w kompleksie pałacowym w Krzyżowej. W ten sposób nowe pokolenie będzie tworzyło więzi ze swoimi rówieśnikami z innych krajów i odnajdą wspólne wartości, które jednoczą ludzi w całej Europie.

Poprzedni artykułSmaki odnalezione – udana edycja festiwalu wina
Następny artykułPrzeszczep włosów fue – dlaczego technika ta jest tak ceniona?
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments