Spełnia się marzenie kawalerzystów

1
152

Na polach Wolicy Śniatyckiej, w miejscu legendarnej już wielkiej bitwy kawalerii pod Komarowem, powstał długo wyczekiwany pomnik.

Trwają ostatnie prace przy montażu rzeźb, by już za kilkanaście dni (28 sierpnia) mogło się odbyć oficjalne odsłonięcie pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej.

Idea budowy pomnika zrodziła się w 1936 roku, kiedy to zawiązał się komitet jego budowy. Marzeniem kawalerzystów było najprawdopodobniej odsłonięcie pomnika w 20. rocznicę zwycięskiej bitwy. II wojna pokrzyżowała plany, a projekt zaginął w wojennej zawierusze. Ponowne starania o budowę pomnika rozpoczęto blisko 20 lat temu. Przez ten czas Stowarzyszenie “Bitwa pod Komarowem” z prezesem Tomaszem Dudkiem na czele zabiegało o pozyskanie pozwoleń i środków na budowę monumentu, a także na “walkę z wiatrakami”. Stowarzyszenie czyniło także, a może przede wszystkim, starania o zakorzenienie w świadomości Polaków pamięci o tej największej kawaleryjskiej bitwie XX wieku, kiedy to wojska polskie rozgromiły wielką siłę  konnej armii bolszewickiej w 1920 roku. W tym celu, od 2006 roku, w rocznicę bitwy, organizowana jest inscenizacja fragmentów bitwy z 1920 roku, w której udział biorą corocznie setki kawalerzystów ochotników.

Na Wzgórzu 255, gdzie toczyły się zacięte walki polsko – bolszewickie został posadowiony betonowy postument z kilkunastometrowymi skrzydłami husarskimi. pomiędzy którymi stanęły odlane z brązu sylwetki trzech szarżujących kawalerzystów.

Na elementach betonowych pomnika znajdą się znaki 40 pułków kawalerii, a także cytaty z bitwy. Pomiędzy skrzydłami umocowane zostaną zaś trzy rzeźby szarżujących kawalerzystów. Każda z rzeźb mierzy ok. 4-4,5 metra, ważąc przy tym po ok. 2,5 tony. Wewnętrzna konstrukcja pomnika wykonana ze stali to kolejna tona i 200 kilogramów. Warto też pamiętać o ogromnej ilości użytego betonu, który też waży niemało.

Autorem projektu konstrukcji pomnika jest inż. Jan Dworzycki, a autorami rzeźb kawalerzystów, które wykonała odlewnia artystyczna Garstka Studio, są Tomasz Radziewicz i Artur Wochniak. Bryłę i całą kompozycję zaprojektowali: architekt Tomasz Dudek oraz grafik Konrad Głuchowski.

Wielomilionowe środki finansowe na budowę pomnika pozyskano ze zbiórek społecznych, wsparcia rządowego, a także dzięki hojności anonimowego sponsora. Od początku, budowę pomnika wspiera Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Zamość.

Oficjalne obchody 102. rocznicy Bitwy pod Komarowem rozpocznie tradycyjny capstrzyk kawaleryjski na komarowskim cmentarzu oraz oddanie honorów i złożenie kwiatów na mogile poległych kawalerzystów (sobota 27 sierpnia, godz. 17.30). Zostanie także odprawiona msza za poległych w bitwie pod Komarowem w kościele parafialnym w Komarowie (sobota, 27 sierpnia, godz. 18.00). Po zachodzie słońca o godz. 20.00 odbędzie się koncert patriotyczny  w wykonaniu Reprezentacyjnego Artystycznego Zespołu Wojska Polskiego (Wolica Śniatycka przy Pomniku).

Głównym dniem uroczystości jest niedziela 28 sierpnia, kiedy to na polach Wolicy Śniatyckiej, na wzgórzu 255, o które toczyły się boje w 1920 roku, odbędą się obchody 102. rocznicy wielkiej bitwy kawaleryjskiej.

W samo południe zostanie odprawiona polowa msza święta, a bezpośrednio po niej (godz. 13.00) rozpocznie się Święto Kawalerii Polskiej. Najważniejszy punkt programu to oczywiście odsłonięcie Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej – Święto Kawalerii Polskiej, tradycyjna już spektakularna inscenizacja epizodów bitwy pod Komarowem, a na zakończenie pokazy wyszkolenia wojskowego.

 

 

Poprzedni artykułKolarze jadą – utrudnienia i zamknięte drogi
Następny artykułNiesamowita przygoda w zamojskim ZOO. Spędź noc wśród dzikich zwierząt.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Spełnia się marzenie kawalerzystów […]