Wkroczyli do Szczebrzeszyna – 78. rocznica wydarzeń z lipca ’44

0
259

W niedzielę 24 lipca 2022 r. w Szczebrzeszynie odbyły się obchody upamiętniające 78. rocznicę wkroczenia do miasta oddziału dowodzonego przez Tadeusza Kuncewicza ps. „Podkowa”.  Uroczystość została dofinansowana przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Obok głównego organizatora, organizowanych od 2014 r. obchodów – ŚZŻAK Okręg Zamość, Koła Rejonowego ŚZŻAK O/Z w Szczebrzeszynie z Prezesem Andrzejem Skibą –  współorganizatorami tegorocznych obchodów rocznicy wyzwolenia Szczebrzeszyna byli: Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Św. Mikołaja w Szczebrzeszynie, 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej, 25. Zamojski Batalion Lekkiej Piechoty, 18. Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu, 3. Zamojski Batalion Zmechanizowany, Burmistrz Szczebrzeszyna, Stowarzyszenie Patriotyczny Szczebrzeszyn, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „WIR” oraz Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna.

Doroczna uroczystość to upamiętnienie rocznicy ważnego dla Szczebrzeszyna wydarzenia z 26 lipca 1944 r., kiedy „Podkowa” na czele swojego oddziału wkroczył do miasta, umieszczając na miejskim ratuszu biało-czerwoną flagę. Wydarzenie to zakończyło okres okupacji niemieckiej w tym rejonie. Jest co roku w efektowny sposób odtwarzane podczas mającej miejsce rekonstrukcji w wykonaniu współpracujących ze Związkiem Grup Rekonstrukcji Historycznej.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, poległych, pomordowanych i żyjących „Podkowiaków” w Kościele parafialnym pw. św. Michała w Szczebrzeszynie, którą sprawowali wikariusz ks. Łukasz Malec i ks. Konrad Zalewski kapelan 25. Zamojskiego Batalionu Lekkiej Piechoty. Oprawę Mszy Św. zapewnili harcerze z 10. DH „Traperski Krąg” z Suśca.

Główne uroczystości z ceremoniałem wojskowym miały miejsce na Rynku Miejskim w Szczebrzeszynie. Tu w imieniu organizatorów gości powitał Krzysztof Dawid Prezes Koła Rejonowego ŚZŻAK w Zwierzyńcu, także członek Stowarzyszenia Patriotyczny Szczebrzeszyn. Głos zabrali Prezes ŚZŻAK O/Z Poseł Sławomir Zawiślak, Burmistrz  Szczebrzeszyna Henryk Matej i Starosta Zamojski Stanisław Grześko. W programie uroczystości znalazły się także apel pamięci, salwa honorowa, oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem „Polski Walczącej” i tablicą upamiętniającą „Podkowę” przez przybyłe delegacje. Po części oficjalnej odbyła się inscenizacja walk o ratusz miejski przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „WIR” z Biłgoraja z zaproszonymi partnerami. O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta „Echo Kniei”.

Dodatkowym wydarzeniem, które zostało zorganizowane w ramach tegorocznej uroczystości był solowy koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego Lidera zespołu Contra Mundum.

Oficjalne uroczystości poprzedził  Rajd imienia Tadeusza Kuncewicza “Podkowy”. Organizatorami byli Stowarzyszeniem Patriotyczny Szczebrzeszyn oraz Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzny.

 

Poprzedni artykułSmierć pod samochodem
Następny artykułNożem zaatakował rodziców i interweniujących policjantów
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments