Konferencja podsumowująca pilotaż programu wdrażającego ideę sprawiedliwości naprawczej z udziałem Wiceministra Marcina Romanowskiego

0
206

Dziś (18 lipca br.) w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się, zorganizowana przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości, konferencja podsumowująca działania realizowane w ramach projektu pn. Pilotaż programu wdrażającego ideę sprawiedliwości naprawczej na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie.

Projekt ten sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Jego głównym celem było wsparcie i rozwój systemu pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz skuteczna readaptacja skazanych.

W trakcie trwania projektu na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie, w zakresie mediacji, przeszkolono 80 funkcjonariuszy i kuratorów, utworzono 10 pokoi mediacyjnych, powołano 2 Koordynatorów ds. mediacji i sprawiedliwości naprawczej, którzy nadzorują poszczególne jednostki.

W ramach projektu przeprowadzono 165 mediacji, z których 146 zakończono ugodą. Oznacza to niespełna 90% skuteczność naszych mediatorów. Ponadto odbyło się ponad 800 dyżurów, podczas których mediatorzy rozmawiali z osadzonymi ponad 3300 godzin. Dane te są jeszcze bardziej imponujące, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że przez większość realizacji projektu w Polsce utrzymywał się stan epidemiczny. – mówił Wiceminister podczas otwarcia wydarzenia.

Podczas konferencji odbyły się 2 panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli m.in. sądów
i jednostek naukowych: Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie oraz Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości. Dyskutowano nt. perspektyw rozwoju mediacji po wyroku w Polsce oraz wyzwań i sukcesów w trakcie realizacji projektu. Omówiono również raport końcowy, który poza podsumowaniem realizacji zadań projektowych zawiera również wyniki badań w zakresie standaryzacji prowadzenia mediacji w warunkach izolacji więziennej.

Cieszę się, że Fundusz Sprawiedliwości miał możliwość wsparcia tak ważnej dla społeczeństwa, a przede wszystkim dla osadzonych i pokrzywdzonych, inicjatywy. – wspomniał Wiceminister Romanowski.

Poprzedni artykułZAMOŚĆ: Policjanci świętowali. Awansowano blisko 150 mundurowych.
Następny artykułPraca czeka. Sprawdź najnowsze oferty z zamojskiego PUP
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments