Capella all’ Antico zgarnęła wszystko!

0
334
fot. ZDK Zamość

Capella all’ Antico wyruszyła z Zamojskiego Domu Kultury 24 czerwca, aby tradycyjnie zagościć na 44. Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej im. Tadeusza Krokosa w Kaliszu. Dziewczyny wraz z instruktorką i kierowniczką Zespołu Anną Cichoń-Heretą mogły spodziewać się sukcesu. Jednak nikt nie liczył na zgarnięcie całej puli nagród!

„Upragniona, wyczekana po dwóch latach pandemii edycja festiwalu!

Nasz zespół zdążył już z biegu, niejako po drodze, zagrać koncert w Kościele pw. bł. Michała Koźla w Kaliszu-Winiarach.

26 czerwca Zespół zagrał koncert plenerowy w Parku Miejskim w Kaliszu – nowość na Festiwalu.” – relacjonowała Anna Cichoń-Hereta

Przesłuchania konkursowe odbyły się następnego dnia – 27 czerwca, Capella zagrała o godz. 18:00. Upał nie pomagał instrumentom w czystym graniu, dziewczyny lekko zestresowane warunkami atmosferycznymi w parku, wspaniale poradziły sobie podczas przesłuchań w klimatyzowanej już sali przesłuchań:

„Emocje konkursowe powoli opadają.. Dziewczyny dały z siebie wszystko i bardzo dobrze zagrały. Teraz pozostaje czekać na wyniki… A po spotkaniu z Prezydentem Kalisza wszyscy tańczyli Belgijkę” – takie wieści otrzymywaliśmy z Kalisza.

29 czerwca został ogłoszony werdykt, który przyprawił Zespół o prawdziwy zawrót głowy; Capella all’ Antico zdobyła Grand Prix Festiwalu Schola Cantorum 2022, Złotą Harfę Eola w kategorii zespołów instrumentalnych oraz tytuł Ambasadora Festiwalu, gdyby tego było mało – Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza oraz Nagrodę Banku PKO Banku Polskiego!

„Duma nas rozpiera! Dzięki dziewczyny za świetna robotę! Agnieszka Obst-Chwała, dzięki za wszystkie cenne uwagi i za Sentencję, którą miałyśmy wielką przyjemność zagrać na Koncercie Galowym! To był piękny czas i zostanie nam na zawsze w pamięci! Dziewczyny zyskały duże uznanie nie tylko Jury konkursowego, ale również innych uczestników konkursu, wyróżniając się ciekawymi aranżacjami, bogatym instrumentarium, prezencją na scenie oraz muzykalnością i interpretacją wykonanych utworów.” – tak pani Anna opisywała wrażenia z festiwalu.

Aby oddać wielkość tego osiągnięcia nie można pominąć konkurencji, która była imponująca – do konkursu przystąpiło aż 17 zespołów z całej Polski m.in. Białegostoku, Gdyni, Gdańska, Elbląga, Kielc, Poznania, Lęborka, Jeleniej Góry, Suchej Beskidzkiej, Woli Rasztowskiej, Nowej. A to właśnie Capella all’ Antico z Zamojskiego Domu Kultury zdobyła dwie główne nagrody!

Festiwal to nie tylko rywalizacja, jak mogłoby się wydawać:

„Wystąpiłyśmy także w holu Uniwersytetu przed wejściem na koncert. Miała tam miejsce “bitwa” na utwory dwóch zespołów: naszego i, tak naprawdę zaprzyjaźnionego z nami, białostockiego zespołu Ars Decorum.Niewykluczone, że media miały jakieś “przecieki” na temat wyników konkursu, gdyż telewizja usilnie nagrywała dziewczyny zarówno na próbie jak i w czasie “bitwy”. Dziewczyny udzieliły nawet wywiadu. Pani kierowniczce zespołu nie udzielono głosu, ponieważ nie miała dawnego stroju. Pewnie popsułaby kadr! Na szczęście dziewczyny świetnie poradziły sobie ze wszystkimi pytaniami. W końcu mają już niemałe doświadczenie z mediami!”– tak z dystansem i dozą humoru p. Anna opisała doświadczenia Zespołu podczas trzech intensywnych dni festiwalowych.

Zespół „Capella all’Antico” działa przy Zamojskim Domu Kultury już od 1983 roku. 44. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu odbył się w dniach 26-29.06.2022. Jest to najbardziej prestiżowy festiwal muzyki dawnej w Polsce. Zespół w obecnym składzie działa od 2016 roku i należą do niego: Katarzyna Horoszkiewicz, Aleksandra Gancarz, Kamila Hereta, Katarzyna Fedorczuk, Weronika Walczak, Alicja Pomaniec, Dominika Zygmunt, Natalia Cisło, Karolina Zięba oraz Lena Młynarczyk. Kierowniczką artystyczną zespołu jest pani Anna Cichoń-Hereta, a cenioną konsultantką pani Agnieszka Obst- Chwała.

 

Poprzedni artykułJak mieć więcej czasu dla siebie i bliskich?
Następny artykułRatusz zachęca do przesiadki na jednoślady! Ruszyła akcja “Piątek na rowerze”
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments