Jak mieć więcej czasu dla siebie i bliskich?

0
107

Na pewno i Ty zastanawiałeś się, jak mieć więcej wolnego czasu dla siebie, skoro zawsze wydaje Ci się, że masz coś ważniejszego do zrobienia. Czy to dzieci, gospodarstwo domowe, rodzina, praca… wszystko wydaje się być na pierwszym miejscu! Jak można uzyskać równowagę? Jak mieć więcej wolnego czasu dla siebie w społeczeństwie, w którym wydaje chwila dla siebie zdaje się być luksusem?

Jak się dziś przekonasz, chodzi raczej o organizację, dyscyplinę, miłość do siebie i… relaks. Tak, masz prawo do tego wszystkiego, więc przestań je hamować. Nadszedł czas, aby bardziej o siebie zadbać, a przekonasz się, że jest to łatwiejsze, niż myślisz.

Ważne jest, aby wyznaczyć sobie priorytety, a dziś doskonale zrozumiesz, jak możesz to zrobić bez zbędnych komplikacji. I to bez zaniedbywania innych!

Jak mieć więcej wolnego czasu dla siebie – POMOCNE wskazówki

Uwolnij się od stresu. Tak, na pierwszy rzut oka może się to wydawać niezwiązane z tematem, ale wcale tak nie jest. Pomyśl tylko, że kiedy jesteś zdenerwowany i zestresowany, masz tendencję do marnowania czasu. Dlaczego? Ponieważ wpływa to na Ciebie bardziej niż myślisz. A kiedy jesteś zestresowany, pamiętaj, że często podejmujesz niewłaściwe decyzje, a nawet robisz coś dłużej, niż normalnie byś zrobił.

Postaraj się więc być bardziej zrelaksowany i obecny w swoim życiu. W końcu co z tego, że jesteś zestresowany? Nic nie zostanie rozwiązane, a dodatkowo spowolnisz bieg wydarzeń.

Przestań próbować robić to wszystko. Naprawdę nie zawsze da się zrobić wszystko, co sobie zaplanujesz, w ciągu jednego dnia. Odpocznij więc i zajmij się najważniejszymi zadaniami. Czasami jesteśmy zbyt pochłonięci różnymi drobiazgami. Nie zdążyłeś dziś posprzątać ani ugotować?

Nie rozpaczaj, jutro jest kolejny dzień. Jak mieć więcej wolnego czasu dla siebie? Pójdź na kawę i spraw sobie odrobinę przyjemności, nawet gdy jesteś bardzo zajęty. Pomoże Ci to się zrelaksować i będziesz lepiej wykonywać zadania. Psychologowie zalecają, aby w ciągu dnia mieć chwile spokoju i ciszy, aby cieszyć się wysokiej jakości czasem wolnym.

Często już po 10 minutach przerwy czujesz się bardziej beztroski i wiesz, co robić. Staraj się to robić zawsze, gdy czujesz, że nie możesz (i nie tylko). W twoim “repertuarze” nie powinno zabraknąć przerw na powietrze i “czasu dla siebie”, o którym ciągle się mówi.

Nie marnuj czasu, gdy nie musisz 

Mamy wrażenie, że wielu z nas nie wykorzystuje w pełni potencjału, jaki drzemie w internecie. Każdego dnia spędzamy wiele czasu na wykonywaniu powtarzalnych czynności, przez które brakuje nam potem wolnych chwil na zajęcie się samym sobą. 

Dobrym przykładem są między innymi zakupy. Musimy udać się do sklepu, do którego możemy dojechać autem lub komunikacją. Następnie chodzimy pomiędzy regałami, szukamy potrzebnych nam produktów. Potem stanie w kolejce do kasy i długi powrót do domu. A przecież to wcale nie musi tak wyglądać. W Polsce od dłuższego czasu w większych miastach bez problemu można zamówić kuriera z dostawą do domu. W ten sposób nie musimy samodzielnie udawać się na zakupy. W dodatku możemy dobrze przemyśleć, co takiego chcemy kupić i nie wydamy dodatkowo pieniędzy podczas przechadzania się po sklepie, wkładając do wózka akcesoria, których tak naprawdę wcale nie potrzebujemy.

Podobnie sprawa wygląda z załatwianiem spraw urzędowych. Dziś w wielu przypadkach nie musimy osobiście udawać się do urzędu. Wiele wniosków da się złożyć drogą online i jest to kolejna oszczędność czasu. Pod tym względem sporo przyspieszyła pandemia, która w zasadzie wymusiła taki sposób działania.

Ale tyczy się to nie tylko spraw urzędowych. Wielu z nas nie lubi również stania w kolejce do lekarzy. Od trzech lat w Polsce rozwija się teleporada. Ta z kolei jest wspierana przez recepty elektroniczne. No właśnie. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że e-receptę można otrzymać drogą internetową, na przykład za pośrednictwem strony e-recepta.net. Pamiętajmy tylko o tym, że jeśli czujemy się źle, to powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Nie warto leczyć się na własną rękę.

Jak mieć więcej wolnego czasu – naucz się delegować zadania!

Poproś innych o pomoc. Na przykład członkowie rodziny. Jestem pewien, że mogą one pomóc w różnych okolicznościach. Nie musisz gotować, robić zakupów, sprzątać, chodzić do sklepu itp. Jeśli masz partnera życiowego, podziel się z nim zadaniami, aby wszystko było zrobione jak należy. W ten sposób oboje będziecie mieli czas dla siebie, co może być tylko dobrą wiadomością.

Zajęcia specjalnie dla Ciebie. Powinny one odbywać się codziennie, aby utrzymać dobry nastrój. Co powiesz na czytanie przed snem, słuchanie spokojnej muzyki lub medytację? Inne zajęcia, które pomogą Ci poczuć się lepiej, to joga lub pilates. Oczywiście to tylko kilka przykładów. Może się to wydawać paradoksem, ale kiedy jesteś bardziej zrelaksowany, automatycznie masz więcej wolnego czasu. Wybierz te czynności, które sprawiają Ci przyjemność i wykonuj je częściej.

Nie zapominaj o sobie. Minęły już czasy, kiedy poświęcenie było koniecznością, zwłaszcza w przypadku kobiet. Żyjemy w czasach, w których zaczynamy lepiej rozumieć rzeczy. To naprawdę nie jest tak, że trzeba poświęcić cały swój czas dla innych i nie mieć w ogóle czasu dla siebie. Aby być dobrym i mieć coś do zaoferowania innym, trzeba robić to, co się lubi, bez przerwy.

Jak mieć więcej wolnego czasu? Naucz się mówić „nie”, niezależnie od tego, kto to robi. Oczywiście, nie trzeba przesadzać i nie można przejść na przeciwległy biegun, gdzie nie chce się pomagać innym bez względu na wszystko. Ale raz na jakiś czas dobrze jest postawić siebie na pierwszym miejscu i nie poświęcać swojego czasu za nic w świecie.

Jeszcze jedna ważna kwestia. Część z nas ma swego rodzaju skłonności do pracoholizmu. Jeśli się rozchorujesz, koniecznie weź wolne i daj swojemu organizmowi się zregenerować. W innym wypadku nie będziesz nawet wystarczająco efektywny. Nie musisz nawet udawać się fizycznie do lekarza, wystarczy zgłosić się po L4 drogą online https://e-recepta.net/e-zwolnienie. 

Poprzedni artykułZamojscy strażacy i policjanci wizytowali obóz harcerski
Następny artykułCapella all’ Antico zgarnęła wszystko!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments