Zmywarka – jaki program wybrać?

0
9
GAIA

Zmywanie naczyń w zmywarce to gwarancja oszczędności, a wybierając odpowiedni program zmywania możemy zaoszczędzić jeszcze więcej, a do tego będziemy mieć pewność, że zmywanie będzie efektywne, a naczynia idealnie czyste. Jaki program ustawić w zmywarce?

Zmywarka – jaki program wybrać?

Nazwy programów w zmywarce mogą, choć nie muszą, różnić się w zależności od producenta. W większości jednak – pomimo innej nazwy – parametry, takie jak czas trwania programów czy temperatura zmywania, będą podobne albo wręcz identyczne. Program wybieramy na podstawie rodzaju załadunku i stopnia zabrudzenia naczyń. I naprawdę warto poświęcić temu tematowi dosłownie 5 minut, aby później nie wyciągać ze zmywarki niedomytych naczyń.

pastedGraphic_1.png

Zmywarka Samsung DW60A8070US

Programy w zmywarce – co mamy do wyboru?

Liczba programów w zmywarce zależna będzie od modelu urządzenia. Najczęściej do wyboru mamy od 5 do 8 programów i kilka funkcji dodatkowych (np. ½ załadunku, intensywne zmywanie w dolnym koszu, skrócenie czasu zmywania, nabłyszczanie itp.). Co oznaczają poszczególne symbole na panelu sterowania i na który się zdecydować?

Nazwa programu

 

Jak przebiega zmywanie?

 

Kiedy wybrać?

 

Eco/EkonomicznyTo program oszczędny, który wykorzystuje najmniejszą ilość wody. Naczynia są namaczane, dlatego cykl ten trwa stosunkowo długo, jest jednak cichy.Program eco sprawdzi się przy standardowo zabrudzonych naczyniach. Możemy wybierać go w nocy, kiedy zależy nam na tym, by zmywarka  pracowała cicho.
Szybki 30’/Mini 30/Szybki 29’To najkrótszy cykl w zmywarce, które pozwalają na odświeżenie naczyń.Wybierzmy go, kiedy nasze naczynia mają wyłącznie lekkie zabrudzenia albo kiedy chcemy pozbyć się kurzu z dawno nieużywanej zastawy.
Pełny 60’/Zmywanie w 1h/Szybki i Czysty/ Super 50’Zmywarka przechodzi przez wszystkie etapy w ok. 60 minut.To program, który dobrze sprawdzi się w przypadku średnio zabrudzonych naczyń i wtedy, kiedy na zmywanie nie mamy zbyt wiele czasu.

 

Codzienny 60°/Quick & Shine/Zwykły/ All-in-Wash/ AquaFlex/Uniwersalny/Szybkie mycie i suszenie 1:25To program, w którym zmywanie przebiega w wodzie podgrzanej do 60°C, dzięki czemu zmywarka jest w stanie pozbyć się standardowych zanieczyszczeń.Do normalnie zabrudzonych, używanych codziennie naczyń.
Delikatny 40°/Szkło kryształowe/Glass Care/Szkł 40°/ brilliantShine 40°CZmywanie odbywa się w 40°C, a ciśnienie wody jest obniżone, dzięki czemu cykl jest bezpieczny dla delikatnego szkła.

 

Dla lekko zabrudzonych, delikatnych naczyń.

 

 

 

Higiena+/BabyProtect/HygieneCare

 

Zmywanie przebiega w temperaturze 70 °C, co pozwala na pozbycie się większości bakterii z naczyń i akcesoriów.Kiedy zależy nam na wyparzeniu naczyń czy dziecięcych akcesoriów, takich jak smoczki, butelki, gryzaki.
Garnki 90°/ Program intensywnyZmywarka pozbywa się uporczywych zanieczyszczeń, podgrzewając wodę aż do 90°C i stosując wysokie ciśnienie wodyTo programy przeznaczone do zmywania najbardziej zabrudzonych garnków lub patelni.
Program automatyczny/Auto/6th Sense/Auto  45-65

 

Nowoczesne modele zmywarek same dobierają czas zmywania i temperaturę wody, w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń.Programy automatyczne warto wybierać przy zróżnicowanym załadunku.

 

Cichy/Zmywanie nocneZmywarka pracuje podobnie, jak w trybie eco, dzięki czemu emisja hałasu jest ograniczona.Program cichy sprawdzi się zawsze, kiedy zależy nam na cichej pracy zmywarki.
Zmywanie wstępne/Namaczanie/Mycie wstępne

 

To wstępna faza zmywania, która pozwoli rozmiękczyć mocne zabrudzenia.

 

Dla przygotowania mocno zabrudzonych naczyń do mycia.
Autoczyszczenie, InnerCleanTo specjalne programy przeznaczone do automatycznego czyszczenia wnętrza zmywarki.Powinniśmy uruchamiać go średnio 1 raz w miesiącu (chyba że instrukcja mówi inaczej) lub kiedy na wyświetlaczu pojawi się informacja o konieczności przeprowadzenia czyszczenia zmywarki.

 

pastedGraphic_2.png

Zmywarka Samsung DW60A8070BB

Jaki program w zmywarce jest najoszczędniejszy?

Oczywiście będzie to tryb eco. Ale na oszczędne zmywanie pozwolą również programy automatyczne, w których urządzenie bada poziom zabrudzenia wody i odpowiednio dopasowuje jej ilość i temperaturę oraz czas trwania cyklu, a także dodatkowe funkcje. Kiedy chcemy rozpocząć zmywanie przy niepełnym wsadzie, możemy wybrać dowolny program i skorzystać z funkcji ½ załadunku albo też z funkcji skracającej czas trwania cyklu.