21. Festiwal “Dwa Teatry” przeszedł do historii. [FOTORELACJA]

0
385

W poniedziałkowy deszczowy wieczór, Galą Finałową na Rynku Wielkim zakończył się XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej “Dwa Teatry”. W trakcie czterech festiwalowych dni, w przestrzeni zamojskiego zespołu staromiejskiego zaprezentowane zostały najlepsze spektakle telewizyjne i słuchowiska radiowe. Towarzyszyły im spotkania z cenionymi twórcami i aktorami, koncerty oraz wystawy. 

 

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej “Dwa Teatry” odbywa się raz w roku i jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę na antenie w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu. Zamość po raz drugi miał zaszczyt być gospodarzem wydarzenia. Przez 19 poprzednich edycji festiwal odbywał się w Sopocie.

 

Festiwalowy maraton zainaugurowała gala na Rynku Wodnym w piątek, 10 czerwca, której punktem kulminacyjnym było wręczenie Wielkiej Nagrody. W tym roku za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostali: Magdalena Zawadzka oraz Andrzej Mastalerz.

 

Podczas tej edycji o Grand Prix Festiwalu konkurowało 12 spektakli Teatru Telewizji, oraz 19 słuchowisk Polskiego Radia. Spektakle – wzorem roku ubiegłego – odtwarzane były w sali Consulatus, natomiast słuchowisk radiowych można było wysłuchać w Klubie Jazzowym im. Mieczysława Kosza. Bogatą festiwalową ofertę uzupełniały liczne wydarzenia towarzyszące. W każdym zakątku zamojskiej Starówki można było natrafić na coś innego. W zabytkowej Synagodze odbywały się spotkania z festiwalowymi gwiazdami: Haliną Łabonarska, Magdaleną Zawadzka,Andrzejem Mastalerzem, Włodzimierzem Press, Ewą Dałkowska. Na Rynku Wodnym można było obejrzeć spektakle pozakonkursowe, wysłuchać czytanej przez aktorów poezji oraz nastrojowych koncertów Izabeli Laskowskiej – Islet i Krzysztofa Antkowiaka, Izabeli Połońskiej, Adama Struga. W auli Państwowej Szkoły Muzycznej zorganizowano warsztaty muzyczne z Adamem Strugiem i słuchowisko „Pan Tadeusz” Mickiewicza na żywo, natomiast w Liceum Plastycznym im. B. Morando – warsztaty plastyczne z prof. Lechem Majewskim (który jest autorem tegorocznego plakatu festiwalowego). Za przestrzeń do słuchowisk i spektakli posłużyły także Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał (Pawilon pod Kurtyną) oraz siedziba Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego. Dodatkowo w scenerii Rynku Wielkiego i Rynku Wodnego, a także wewnątrz ratusza podziwiać można było festiwalowe wystawy. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Z myślą o nich w ramach panelu „Radio dzieciom” odbyły się spektakle radiowe dla dzieci i warsztaty z dziennikarką radiową i telewizyjną Katarzyną Stoparczyk. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia był bezpłatny.

 

Zwieńczeniem festiwalu była poniedziałkowa (13.06) uroczysta Gala Finałowa, zorganizowana w samym sercu zamojskiej starówki. Niesprzyjająca, deszczowa aura nie odstraszyła festiwalowej publiczności, która z parasolami w dłoniach licznie zgromadziła się na Rynku Wielkim w Zamościu. W pierwszym rzędzie wraz z Prezydentem Zamościa Andrzejem Wnukiem zasiadł m.in. Prezes Telewizji Polskiej – Jacek Kurski. Podczas Gali poznaliśmy laureatów tegorocznych zmagań konkursowych. Grand Prix dla najlepszego spektaklu telewizyjnego otrzymała klasyczna tragedia Sofoklesa “Król Edyp” w nowej wersji Jacka Raginis-Królikiewicza. Grand Prix dla najlepszego słuchowiska otrzymał “Edyp z Kolonos” Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca.

 

“Dwa Teatry” – nagrody i laureaci

Jury nagrodziło twórców słuchowiska “Edyp z Kolonos”: za reżyserię – Mariusza Malca, za tłumaczenie – Antoniego Liberę, za realizację akustyczną – Andrzeja Brzoskę i za muzykę – Mikołaja Trzaskę. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program Pierwszy Polskiego Radia.

Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia otrzymało słuchowisko “Brama”Roberta Wasilewskiego w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Radio Olsztyn.

Waldemar Modestowicz został nagrodzony za reżyserię słuchowiska “Gra o życie” Maxa Frischa. Jurorzy nagrodę za scenariusz oryginalny przyznali Marcie Rebzdzie za słuchowisko “Dobro wraca podwójnie” w reżyserii Waldemara Modestowicza. Zaś nagrodę za reżyserię sztuki “Stara Kobieta wysiaduje” Tadeusza Różewicza otrzymał Andrzej Barański.

Nagrodę za scenariusz będący adaptacją otrzymał natomiast Tadeusz Kabicz za scenariusz słuchowiska “Ciało moje” Marka Pruchniewskiego.

Jurorzy docenili też twórców słuchowiska “Krakus” Cypriana Kamila Norwida: Andrzeja Brzoskę za realizację akustyczną i zespół Bastarda, który otrzymał Nagrodę im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne.

Michał Żurawski został uznany najlepszym aktorem za rolę Kelvina w słuchowisku “Solaris” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Jurorzy docenili też kreację Mariusza Bonaszewskiego w tym słuchowisku przyznając mu nagrodę aktorską za drugoplanową rolę męską za rolę Snauta.

Nagroda aktorska za rolę męską w spektaklu telewizji została przyznana Piotrowi Polkowi za rolę w “Akompaniatorze” w reż. Adama Sajnuka.

Za najciekawszą rolę kobiecą jury uznało kreację Karoliny Gruszki w słuchowisku “Ciało moje” w reżyserii Tadeusza Kabicza. Nagrodę za drugoplanową rolę kobiecąotrzymała Wiktoria Gorodeckaja za rolę Ciotki w słuchowisku “Piesek przydrożny” w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego. Za najlepszą rolę kobiecą doceniono Magdalenę Kutę za rolę w spektaklu telewizji “Matka odchodzi” w reż. Przemysława Stippy.

Nagrodę honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki umocowaną w pamięci historii dotyczącą problemów współczesności otrzymuje słuchowisko “Zgodna rodzina” według Siarhieja Pryłuckiego w reżyserii Marii Brzezińskiej. Honorowa nagroda zespołowa dla producenta słuchowisk powędrowała do Programu Pierwszego Polskiego Radia za swoją ofertę programową.

Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostali: Magdalena Zawadzka oraz Andrzej Mastalerz.

 

Poniżej FOTORELACJA, której autorem jest Fotograf Kazimierz Chmiel

 

 

Poprzedni artykułPijana w sztok uszkodziła pojazdy na kościelnym parkingu i pojechała na festyn.
Następny artykułZamojski strażak podwójnym Mistrzem Polski!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments