Magia krajobrazu – wystawa fotografii Oliwii Cieniuch

0
180

Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy fotografii Oliwii Cieniuch pt. “Magia Krajobrazu”. Wernisaż odbędzie się 15.06.2022r. o godz. 16.00 w Galerii “Pozytyw” (Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Kamienna 20).

 

Pejzaż jest jedną z najstarszych i bardzo popularnych dziedzin fotografii. Zajmują się nim liczni amatorzy, jak i wielcy artyści tacy jak: Ansel Adams czy Michael Kennna. Mimo takiej popularności dobra fotografia krajobrazowa wymaga umiejętności i poświęcenia, przez co niestety nie jest zbyt często spotykana. Rozróżnia się liczne jej typy (miejski, górski, leśny, wiejski itp.), może ona spełniać różne funkcje: pokazywać piękno niezwykłych miejsc
w danym momencie, jak również dokumentować otaczającą nas przestrzeń, która się zmienia – czego przykładem jest twórczość m. in. Pawła Pierścińskiego. 

Fotografie Oliwii Cieniuch zaliczyć można do dziedziny tzw. „fotografii wrażliwej”. Emocje jakie towarzyszą Autorce w procesie z rejestracji, dostrzec możemy na jej pracach. Metafizyczna relacja twórcy z otaczającym światem uwidacznia się w obrazach i odsłania głębsze konteksty. Zobaczymy na nich powtarzający się element drogi, wędrówki i przejścia. Być może do miejsc tajemniczych i magicznych, czy na pewno zawsze szczęśliwych – tego nie wiemy. Dramat rozgrywający się na fotografiach nie jest jednoznaczny. Kłębiące się chmury w zderzeniu z czystym niebem i unoszące się mgły budzą niepokój tego co odległe i nieodkryte. To raczej metafora walki żywiołów, potęgi świata i tajemnicy ludzkiego życia. Tutaj, wschodzącemu słońcu towarzyszą fotografie zapowiadające koniec dnia.

Takie zestawienie rodzi pytania o byt i przemijanie. Ta swoistego rodzaju dwoistość prezentowana w pracach opiera się często na kontraście. Uważny widz dostrzeże, że to nie są tylko ładne fotografie pełne symbolicznych odniesień, ale obrazy, w których refleksje nad dążeniami, marzeniami i pragnieniami określone są niewiadomą ich spełnienia – to z tego wynika ich magia i siła oddziaływania. Wystawa towarzyszy oficjalnemu otwarciu GALERII POZYTYW (inauguracja miała miejsce w kwietniu 2022 r.)

Kurator wystawy: Andrzej Pogudz

 

Oliwia Cieniuch – ur. 11.09.2004 r. w Zamościu. Maturzystka klasy lingwistycznej
III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Zamościu. Przygodę
z fotografią rozpoczęła w okresie szkoły podstawowej kiedy to, używając rodzinnego aparatu, zrobiła pierwsze zdjęcia. Na zajęcia fotograficzne do Młodzieżowego Domu Kultury
w Zamościu zaczęła uczęszczać w klasie szóstej. Uczestnictwo w zajęciach przełożyło się na pierwsze świadome realizacje artystyczne takie, jak projekt grupowy pt. „Mała książka kucharska”, czy udział w licznych konkursach fotograficznych. W kręgu jej zainteresowań twórczych są portret, fotografia dokumentalna i pejzażowa. W przyszłości chce kontynuować pracę artystyczną, dokumentując m.in. odmienność kulturową świata. Planuje rozwijać swoje fotograficzne pasje poprzez kształcenie.

POZYTYW – Galeria Młodzieżowego Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego
w Zamościu powstała w celu prezentacji i promocji twórczości młodych artystów.
Będą w niej pokazywane wystawy wychowanków MDK, jak również dzieci i młodzieży spoza placówki. To tutaj będą odbywały się spotkania autorskie i warsztaty artystyczne rozwijające uzdolnienia i pasje. W planach inicjatorów nowego miejsca wystawienniczego jest prezentacja fotografii i innych sztuk wizualnych, takich jak: rysunek, grafika, malarstwo. Taka działalność wzmocni ofertę edukacji kulturalnej MDK, jak również będzie nowym i atrakcyjnym elementem uzupełniającym szeroko realizowane działania kulturalne
w Zamościu – mieście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

 

cieniuch zapro Magia krajobrazu - wystawa fotografii Oliwii Cieniuch

Poprzedni artykułDzieci z wizytą u strażaków. Maj był miesiącem otwartych strażnic
Następny artykułNoc Świętojańska w Parku Miejskim i konkurs na najpiękniejszy wianek.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments