Światowe bestsellery pośród książek dla młodzieży

0
222

Książki młodzieżowe dla nastolatek to wcale nie muszą być typowo dziewczęce powieści o rozterkach miłosnych, kłótniach z rodzicami, niedogadywaniem się z rówieśnikami, męką obowiązku szkolnego czy brakiem akceptacji własnego wyglądu. Jednymi z najbardziej poczytnych i najchętniej kupowanych książek dla młodzieży wciąż pozostają, między innymi, saga Zmierzch Stephanie Meyer oraz Trylogia Mgły Carlosa Ruiza Zafóna, co pozwala uznać je za najlepsze książki dla nastolatek. O czym opowiadają te książki młodzieżowe dla dziewczyn?

Najlepsze książki dla nastolatek: miłość w świecie wampirów

Saga Zmierz to seria czterech książek, w której główną bohaterką jest młoda dziewczyna, Isabella Swan. Przeprowadza się do dość smutnego, ponurego miasteczka w USA, gdzie niedługo później pozna przystojnego i mocno tajemniczego Edwarda Cullena.

Dziewczyna wkrótce odkryje skrywaną tajemnicę rodziny Cullenów i będzie musiała zmierzyć się z konsekwencjami związania się z tak specyficzną postacią, jaką jest Edward, w którym to ulokowała swoje uczucia. Edward bowiem, jak się okaże, jest wampirem. Kolejnymi częściami sagi są Księżyc w nowiu, Zaćmienie i Przed świtem.

Historie o wampirach to na pewno niesztampowe, ciekawe książki dla nastolatek. Zresztą tak duże zainteresowanie tymi książkami ze strony młodych czytelniczek mówi samo za siebie.

Książki młodzieżowe dla dziewczyn z nutą tajemnicy

Na odległym biegunie tematycznym znajduje się cykl Trylogia Mgły, w skład którego wchodzą książki: Książę Mgły, Pałac Północy oraz Światła Września.

Pierwsza część opowiada o rodzinie Carverów, którzy przeprowadzają się do małej osady rybackiej, gdzie młodsi z bohaterów poznają chłopca imieniem Roland oraz jego dziadka, który pracował kiedyś jako latarnik morski. To właśnie dziadek Rolanda opowiada dzieciom legendę o złym czarnoksiężniku – Księciu Mgły, który spełni każde życzenia, jednak za wysoką cenę. Jak się wkrótce okaże, w legendzie tej znajduje się całkiem sporo prawdy.

Trylogia Książę Mgły to propozycja dla nieco starszych nastolatków z uwagi na swój nieco mroczny charakter. Jednak postaci autora miłośnikom literatury raczej przedstawiać nie trzeba, zatem sięgnięcie po jego dzieła gwarantuje spędzenie czasu przy dobrej, ambitnej lekturze.

Jak widać, oferta książek dla młodych dziewcząt jest bardzo szeroka tematycznie, ponieważ, jak to z młodymi osobami bywa, ich zainteresowania również często są rozległe. Warto jest eksperymentować z gatunkami i sprawdzać, co czyta się najprzyjemniej. Czasami dobór gatunku uzależniony jest od nastroju czytelnika i nie ma w tym nic złego, w końcu czytanie to ma być przyjemność!

 

 

 

Poprzedni artykułSzkoła Nr 8 z Zamościa Vice Mistrzem Polski
Następny artykułUroczyste podsumowanie konkursów w Książnicy Zamojskiej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments