Fixation Joanny Pawłowskiej w Ratuszu.

0
148

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Joanny Pawłowskiej pt. “Fixation”. Wernisaż, z udziałem autorki, odbędzie się już w najbliższy piątek, tj. 10 czerwca 2022 roku w Galerii Fotografii Ratusz o godzinie 17:00. Bezpośrednio po wernisażu, tj. ok. 17:30 w ramach XLII Zamojskich Spotkań z Fotografią w Restauracji Corner Pub (przy ulicy Żeromskiego 6) nastąpi spotkanie autorskie z Fotografką.

„Poszukuję obrazów budzących skojarzenia, niejednoznacznych, angażujących wyobraźnię. Fotografuję sytuacje i miejsca, w których odbija się pęknięcie świata, błąd, dojście do granic możliwości. Przyglądam się światu, który przygląda się mnie.”

Fixation jest o patrzeniu skupionym na miejscach marginalnych, przestrzeniach drugiej kategorii. To miejsca z pozoru martwe, poza-plany, marginesy rzeczywistości, które emanują znaczeniem i życiem, gdy im się przyjrzeć. Czym jest obraz gdy zredukujemy go do minimalnej formy, jakie skojarzenia budzi? Jakie treści niesie? Jak patrzący odbija się w obrazie i jak obraz rezonuje w kolejnym patrzącym? Czy osobiste doświadczenie opowiedziane w lapidarnych obrazach może być uniwersalne, zrozumiałe, bliskie? Ostatecznie w Fixation to patrzący nadaje sens temu, co widzi.

Zdjęcia powstawały w latach 2013-2018.

Ekspozycja współfinansowana przez Miasto Zamość.

Joanna Pawłowska – absolwentka Wydziału Multimediów Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wystawiała prace w Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Opolu, Warszawie, Berlinie, Bratysławie, Ahaus. Wykładowczyni Akademii Fotografii w Krakowie. Zawodowo związana również z Muzeum Narodowym w Krakowie. Jej projekty dotyczą tematów związanych z asocjacyjną stroną obrazu, projekcją, osobistym doświadczeniem oraz poszukiwaniem formy. W 2019 roku ukazała się jej pierwsza książka fotograficzna Fixation, której premiera odbyła się na Festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie w 2020 r. Książka zawiera zdjęcia z lat 2013-2018, stanowi rodzaj analizy dotyczącej czasu i przestrzeni, w których rzeczywistość i doświadczenie własne odciskają ślad, a to co marginalne zyskuje znaczenie.

pawlowska zapro Fixation Joanny Pawłowskiej w Ratuszu.

xlii spotkanie fotograficzne res Fixation Joanny Pawłowskiej w Ratuszu.

f4 res Fixation Joanny Pawłowskiej w Ratuszu.

25 res Fixation Joanny Pawłowskiej w Ratuszu.

Poprzedni artykułNiezłomni Zamojszczyzny – Pamięci bohaterów w 80. Rocznicę Powstania Zamojskiego
Następny artykułZamojski Dzień Papieski [PROGRAM]
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments