Jak bezpiecznie oczyścić dom po zmarłym?

0
329

Śmierć bliskiej osoby zawsze wywołuje ogrom silnych i negatywnych emocji. Odkrycie zwłok w mieszkaniu jest traumatycznym przeżyciem. Zgon nie zawsze następuje z przyczyn naturalnych. Może to być samobójstwo, zabójstwo czy nieszczęśliwy wypadek. W takich przypadkach skala zanieczyszczeń jest znacznie większa i bardziej niebezpieczna. Niezależnie od przyczyn śmierci warto zdecydować się na kompleksową dezynfekcję przeprowadzaną przez wyspecjalizowane firmy.

Ciało denata – jakie stanowi zagrożenie?

W chwili ustania funkcji życiowych, ciało człowieka rozpoczyna proces rozkładu. W organizmie dochodzi do zmian, które są uwarunkowane m.in. przez otoczenie np. temperaturę. Im dłużej denat znajduje się w danym pomieszczeniu, tym większe stanowi niebezpieczeństwo epidemiologiczne. Dzieje się tak, ponieważ postępujący rozkład ciała niesie za sobą ryzyko poważnego zatrucia, które może doprowadzić do śmierci osób przebywających w pobliżu zmarłego.

W trakcie rozkładu, z ciała denata uwalniają się substancje toksyczne, które dla otoczenia są chorobotwórcze. Mogą spowodować uszkodzenie układu oddechowego i pokarmowego. Niewątpliwie jedną z bardziej niebezpiecznych toksyn jest trupi jad. Wytwarzany jest podczas procesów gnilnych i charakteryzuje się intensywnym i nieprzyjemnym zapachem. Najbardziej toksyczny staje się po ok. 10 godzinach od chwili nastąpienia zgonu. Samo wyniesienie zwłok i wietrzenie pomieszczenia będą niewystarczające, ponieważ trupi jad wnika w przedmioty, meble czy tekstylia, dlatego konieczna będzie profesjonalna dezynfekcja.

Dezynfekcja po zgonie – dlaczego jest tak ważna?

Jak wcześniej wspomniano, rozkład zwłok niesie za sobą szereg niebezpieczeństw dla osób znajdujących się w pobliżu. W sytuacji, kiedy do śmierci dochodzi w wyniku samobójstwa lub nieszczęśliwego wypadku, skala zanieczyszczeń może być znacznie większa. Samodzielna próba uprzątnięcia pomieszczenia będzie nie tylko nieskuteczna, ale przede wszystkim wiąże się z dużym zagrożeniem oraz przykrymi konsekwencjami. Warto pamiętać, że w miejscu, gdzie przebywa denat, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie całego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem dróg oddechowych. Odkażanie mieszkania po zgonie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu oraz środków chemicznych, którymi dysponują tylko profesjonalne firmy. Odpowiednio dobrane metody pozwolą nie tylko na skuteczną dezynfekcję całego pomieszczenia, ale przede wszystkim na ponowne jego zamieszkanie bez obaw o możliwość zatrucia.

odkazaniemieszkaniapozmarlym2 Jak bezpiecznie oczyścić dom po zmarłym?

Zgon w mieszkaniu – jak bezpiecznie posprzątać po zmarłym?

Bliski kontakt z denatem będzie stanowił poważne niebezpieczeństwo, dlatego w chwili odkrycia zwłok, należy niezwłocznie skontaktować się z profesjonalną firmą sprzątającą. Pod żadnym pozorem, nie wolno podejmować żadnych prób samodzielnego uprzątnięcia danego miejsca. Nie należy także otwierać okien, ponieważ charakterystyczny zapach rozkładu ciała może zwabić insekty, które pogorszą całą sytuację.

Warto pamiętać, że w miejscu, gdzie przebywa denat, znajdują się bakterie, wirusy i drobnoustroje, stanowiące zagrożenie dla otoczenia. Niejednokrotnie w otoczeniu zmarłego będzie obecna krew czy płyny ustrojowe, które wymagają specjalistycznego zabezpieczenia. Wszystko to powoduje, że samodzielna próba odkażenia mieszkania po zmarłym będzie niebezpieczna i nieskuteczna. Profesjonalną dezynfekcję koniecznie należy zlecić firmie dysponującej odpowiednim sprzętem, uprawnieniami i certyfikatami.

Dopiero po przeprowadzeniu kompleksowej usługi sprzątania i odkażania mieszkania po zmarłym, możliwe jest uprzątnięcie danego miejsca czy przeprowadzenie w nim remontu. Warto pamiętać, że specjalistyczne firmy zajmują się także utylizacją i wywozem odpadów.

Dlaczego warto zdecydować się na skorzystanie z usług dezynfekcji po zmarłym u profesjonalnej firmy?

Profesjonalne firmy dysponują nie tylko odpowiednim zabezpieczeniem czy sprzętem, ale także dużym doświadczeniem, które jest niezastąpione w takich przypadkach. Chcąc w kompleksowy i skuteczny sposób odkazić i posprzątać mieszkanie po zmarłym konieczne jest zastosowanie środków chemicznych z użyciem profesjonalnego sprzętu. Po dotarciu na miejsce wykwalifikowani pracownicy wyposażeni w odpowiednie zabezpieczenie ochronne (kombinezon, rękawiczki, ochraniacze na buty i odpowiednie zabezpieczenie dróg oddechowych) dokonają wstępnej skali zanieczyszczeń. Wyniosą wszystkie zbędne przedmioty i meble, które mogą utrudniać proces dezynfekcji. Dodatkowo ocenią, które z nich zostały skażone i stanowią zagrożenie. Na prośbę osoby zlecającej usługę część z tych rzeczy można uratować poprzez kompleksowe oczyszczenie z pomocą użycia suchego lodu. Po uprzątnięciu przestrzeni pracownicy przystępują do kompleksowego oczyszczania całej powierzchni przy użyciu odpowiedniego sprzętu i środków chemicznych. Metody, które będą użyte, zawsze są dobierane indywidualnie do konkretnej sytuacji. Uzależnione jest to od stanu rozkładu zwłok, okoliczności, w jakich nastąpił zgon czy miejsca. Technicy zabezpieczą i zutylizują także wszelkie płyny ustrojowe, fekalia, tkanki czy krew. Dodatkowo profesjonalne firmy wywiozą i zutylizują odpady, które mogą stanowić zagrożenie.

odkazaniemieszkaniapozmarlym3 1 Jak bezpiecznie oczyścić dom po zmarłym?

Jakim sprzętem i metodami przeprowadzana jest profesjonalna dezynfekcja?

Skuteczna i bezpieczna dezynfekcja jest możliwa jedynie przy użyciu środków czyszczących oraz profesjonalnego sprzętu posiadającego niezbędne atesty. Dostępna na sklepowych półkach chemia będzie niewystarczająca. W przypadku zgonów konieczne jest użycie specjalistycznych środków, które zneutralizują zanieczyszczenia. Jedną z najbardziej skutecznych, a przy tym w pełni bezpiecznych metod jest ozonowanie. Profesjonalne firmy dysponują przemysłowymi generatorami, które gwarantują dokładne i precyzyjne rozprowadzenie ozonu na całej powierzchni. Wnika on głęboko w ściany, szczeliny czy zakamarki, dokładnie odkażając całą powierzchnię. Dodatkowo często stosowane są także metody zamgławiania, kapsułkowa, mikrodyfuzja czy dezynfekcja aktywną suchą mgłą. Przedmioty, które mogą nadawać się do ponownego użytku, są dezynfekowane z użyciem suchego lodu. Wszystkie te metody wykazują wysoką skuteczność i bezpieczeństwo.

Po przeprowadzeniu profesjonalnej dezynfekcji mieszkanie nadaje się do ponownego i bezpiecznego użytku. Warto pamiętać, że zatrudnienie specjalistycznej firmy pozwoli uniknąć niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych oraz traumatycznych przeżyć.

Musisz skorzystać z usługi odkażania mieszkania po zmarłych? Wybierz do tego polecaną firmę Vector:

Strona WWW: https://vector-uslugi.pl/

Telefon: 725 392 578

E-mail: [email protected]

Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź (realizacje na terenie całego kraju)

Poprzedni artykułWojewódzkie Obchody Dnia Strażaka i jubileusz 140-lecia Straży Pożarnej w Zamościu [ZDJĘCIA]
Następny artykułPiknik w Bursie Międzyszkolnej nr 2 [ZDJĘCIA]
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments