Najdroższe polskie monety kolekcjonerskie

0
278

Każdy początkujący kolekcjoner zadaje sobie pytanie – od czego zależy cena / wartość monety? Przede wszystkim, od wartości historycznej, ilości dostępnych monet w obiegu, jakości zachowania – monety z błędami menniczymi są zwykle bardziej pożądane (tzw. destrukty mennicze). A obecna wartość najnowszych monet? Od stanu, klasy, zapasów kolekcjonera, ale także i od wartości stopu, z jakiego została wykonana. Więcej na temat wartości monet, znajdziesz na stronie numizmatyki.pl.

 • Jakie są najdroższe polskie monety kolekcjonerskie?
 • Jaki wpływ na wartość ma stop metalu?
 • Klasa i stan monety
 • Cena od kolekcjonera

Wartość stopu

Jeśli moneta jest wykonana z metalu szlachetnego, takiego jak złoto lub srebro, rzeczywista wartość metalu zawartego w monecie może być głównym czynnikiem określającym jej cenę i ogólną wartość rynkową. W Polsce zaczęto zmieniać groszówki na metal nieszlachetny, składający się z miedzi i niklu. Dlatego stare monety – wykonane z metali szlachetnych – mają czasem większą wartość ze względu na zawarty kruszec, niż kolekcjonerską.

Nie ogranicza się to tylko do metali szlachetnych. W ostatnich latach ceny miedzi i niklu również zaczęły rosnąć. Jeśli wartość metalu nieszlachetnego w naszych obecnych monetach przekroczy wartość nominalną monety, ludzie zaczną topić monety, aby czerpać zyski ze sprzedaży miedzi i niklu odzyskanego z monet.

A jakie są najdroższe monety kolekcjonerskie z ostatnich lat emitowane w Polsce?

 • Złota Moneta 500 zł 100. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II kosztuje obecnie 24 tysiące złotych.
 • Złota Moneta 500 zł Jadwiga kosztuje obecnie 24 tysiące złotych.
 • Złota Moneta 500 zł Zygmunt August kosztuje obecnie 23 tysiące złotych.
 • Złota Moneta 500 zł Władysław Łokietek kosztuje obecnie 23 tysiące złotych.
 • Złota Moneta 500 zł Zygmunt III Waza kosztuje obecnie 22 tysiące złotych.
 • Złota Moneta 500 zł Aleksander Jagiellończyk kosztuje obecnie 22 tysiące złotych.
 • Złota Moneta 500 zł Wacław II Czeski kosztuje obecnie 20 tysięcy złotych.

Klasa i stan monety

Jest rzeczą oczywistą, że kolekcjonerzy chcieliby, aby zebrane przez nich monety były w jak najlepszym stanie, znacznie lepszym niż te, które są obecnie w obiegu. Stan menniczy to monety, które nigdy nie trafiły do obiegu. Na początku i w połowie XX wieku bardzo niewiele osób zbierało monety, ale tamtejsze egzemplarze są rzadkie i droższe. 

Moneta niewprowadzana do obiegu jest najbardziej pożądana. Dzieje się tak, ponieważ dawno temu wiele osób zaczęło gromadzić nieopublikowane rulony monet, ponieważ słyszeli, że ich nakład jest bardzo niski. Jeśli jest odwrotnie, monety w obiegu będą niedrogie (jeżeli jest ich dużo), a monety niebędące w obiegu, będą droższe. 

Zapasy kolekcjonera

Z drugiej strony, jeśli próbujesz sprzedać monetę, która nie trafiła do obiegu, kolekcjoner / dealer sprzedaży najprawdopodobniej zaoferuje Ci cenę, niższą niż być oczekiwał, jeśli uzna, że nie znasz się na wartości egzemplarza. Odwrotna sytuacja ma miejsce, jeśli jego kolekcja nie jest zbyt duża. Warto więc złożyć ofertę kilku kolekcjonerom, zanim zdecydujesz się na sprzedaż monety.

Poprzedni artykułWynajem dźwigu dla firmy – kiedy warto skorzystać?
Następny artykułFort Jump – jedyny park trampolin w regionie zamojskim!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments