KRACH STABLECOINÓW I JEGO SKUTKI

0
127

W maju tego roku świat kryptowalutowy obiegła wieść o zachwianiu się niektórych stablecoinów, które jak dotąd zawdzięczały swoją nazwę właśnie stabilności. Chodzi przede wszystkim o Tether, czasem uważany za trzecią najlepszą kryptowalutę po bitcoinie i Ethereum. Dlaczego tak się stało? Większość stablecoinów jest zabezpieczonych rezerwami fiducjarnymi, co oznacza, że ​​mają wystarczające zabezpieczenie na wypadek, gdyby użytkownicy postanowili wypłacić z nich swoje środki. Ale nowa generacja „algorytmicznych” stablecoinów, takich jak Terra USD, opierają się na kodzie matematycznym, co zostało właśnie poddane próbie, gdy inwestorzy rozczarowali się kryptowalutami. Warto przy tym zaznaczyć że najpopularniejsza kryptowaluta świata bitcoin do stablecoinów się nie zalicza, a mimo tego pozostaje na czołowym miejscu we wszystkich rankingach. 

12 maja cena Tether spadła do 95 centów w wyniku paniki spowodowanej krachem konkurencyjnego tokena o nazwie TerraUSD. Inwestorzy wycofali ponad 7 miliardów dolarów z Tether po tym, jak ten na krótko stracił swoje dolarowe zabezpieczenie. Wszystko to zwróciło uwagę na kwestię zabezpieczeń stojących za Tetherem. Kiedy ostatnio opublikowano dane o zabezpieczeniu Tethera, środki pieniężne stanowiły 4,2 miliarda dolarów. Natomiast przeważająca większość zabezpieczeń (34,5 miliarda dolarów) składała się z niezidentyfikowanych bonów skarbowych o terminie zapadalności poniżej 2 miesięcy, a 24,2 miliarda aktywów stanowiły papiery komercyjne. 

Eksperci branży krypto twierdzą, że mechanizmy stojące za TerraUSD były zasadniczo wadliwe od samego początku. W systemie TerraUSD jest używany specjalny token kryptograficzny o nazwie LUNA, aby pomóc kryptowalucie utrzymać swoją wartość 1 do 1 w stosunku do dolara amerykańskiego. „Cały ten system jest całkowicie zepsuty, ponieważ opiera się na spekulacyjnym zasobie — LUNA — jako zabezpieczeniu” — mówi Colin Aulds, założyciel firmy Privacy Pros., zajmującej się przechowywaniem kryptowalut. Aby uratować TerraUSD, Luna Foundation Guard (LFG), organizacja non-profit wspierająca tę kryptowalutę, wykorzystała całą swoją rezerwę w wysokości 3 miliardów dolarów w bitcoin. I to właśnie ta desperacka próba ratowania Terry prawdopodobnie przyczyniła się do nowego kursu bitcoina.

Lęk był odczuwalny poza światem kryptowalut. Destabilizacja tokenów zaniepokoiła regulatorów zarówno w USA, jak iw Europie. W zeszłym tygodniu sekretarz skarbu USA Janet Yellen ostrzegła przed zagrożeniami dla stabilności finansowej, jeśli stablecoiny pozostaną niekontrolowane i zachęciła do uchwalenia przepisów regulujących sektor do końca 2022 roku. Z kolei prezes Banku Francji Francois Villeroy de Gallo powiedział, że niedawne zamieszanie na rynku kryptowalut należy potraktować jako „niepokojący sygnał” dla globalnych regulatorów. Według niego kryptowaluty mogą zniszczyć system finansowy, zwłaszcza stablecoiny, jeśli nie są one regulowane. Członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego, Fabio Panetta, powiedział, że stablecoiny, takie jak Tether, są „podatne na ataki”. Unia Europejska planuje poddać stablecoiny ścisłemu nadzorowi regulacyjnemu poprzez nowe zasady znane jako Regulacje dotyczące rynku kryptowalut lub MiCA.

Niemniej jednak przed krachem Terra kursy kryptowalut już przeżywały tendencję spadkową, częściowo z powodu podniesienia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA (zrobiono to, aby zatrzymać inflację). Ale krach Terry spowodował kolejny uszczerbek na całym rynku, głównie dlatego, że twórca Terry Do Kwon kupił miliardy w bitcoinach jako zabezpieczenie dla Terry. Kiedy on i Luna Foundation Guard przeznaczyli ponad 3 miliardy dolarów na ratowanie Terry, w ten sposób wywołali oni presję zniżkową na rynku, powodując, że inni wielcy inwestorzy sprzedali swoje akcje bitcoinowe. Krach terry, wycenianej jeszcze niedawno na 30 miliardów dolarów, a teraz na mniej niż 300 milionów dolarów – wywołał obawy, że sektor mogą dopaść problemy egzystencjalne.

Według najnowszych doniesień, cena bitcoina spadła o 6%, Ethereum spadł o 11%, BNB 5%, dogecoin 3%, cardano 15%, XRP 10%, a solana 16%. Dla tych którzy na tle wszystkich tych perturbacji pozostali przy bitcoinie jest wiele dedykowanych stron internetowych, na przykład bitcoin smarter. Warto zaznaczyć, że 22 maja tego roku globalna kapitalizacja rynku kryptowalut wzrosła o 1,83 procent do 1,26 biliona dolarów. Według Fitch Ratings ryzyko zmienności kryptowalut powodujące szerszą niestabilność jest ograniczone ze względu na słabe powiązanie między rynkami krypto a regulowanymi rynkami finansowymi.

Poprzedni artykułPodsumowanie Konkursu Matematycznego CYFROMANIAK
Następny artykułZAMOŚĆ: Poprosił 72-latka o wymianę pieniędzy, ukradł mu 650 zł.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments