Nie czekaj do lata, przygotuj się na aktywności wodne już dziś!

0
207

Deski SUP w krótkim czasie zyskały olbrzymią popularność na całym świecie. Ich zaletą jest nie tylko uniwersalny charakter, łatwość obsługi, ale też pozytywny wpływ, jeśli chodzi o nasze zdrowie.

Czym jest deska SUP?

SUP surfing lub SUP boarding to sport wodny, w którym surfer porusza się po wodzie, wiosłując, stojąc na desce. Deska SUP powstała na Hawajach, ale dziś jest znana na całym świecie, podbijając serca miłośników sportów wodnych. Deski są bardzo podobne do tradycyjnych desek surfingowych, ale przewyższają je rozmiarem. Długość deski SUP-surfingu może sięgać 4,5 metra, co pozwala łatwiej utrzymać równowagę na wodzie.

Paddle surfing to uniwersalny rodzaj aktywności, odpowiedni zarówno dla tych, którzy chcą miarowo i bez pośpiechu pływać po jeziorach, jak i dla tych, którzy chcą uczynić swój wypoczynek bardziej aktywnym i energicznym. Surfowanie na desce SUP jest odpowiednie dla osób o różnych preferencjach i umiejętnościach. Ta rozrywka nie wymaga poważnego szkolenia jak tradycyjny surfing i jest dostępna zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Głównym wymaganiem dla początkującego jest umiejętność pływania. Nauka surfowania na desce nie jest wcale trudna: wystarczy stanąć na desce i nauczyć się balansować. Ten etap rzadko trwa dłużej niż kilka godzin. Surfowanie na desce SUP nie wymaga żadnego dodatkowego specjalistycznego sprzętu. Aby uprawiać ten sport, na początku wystarczy ci deska SUP i wiosło.

Jak surfować?

Istnieje pięć odmian SUP-surfingu, z których każdy ma swoją własną charakterystykę. Dynamiczne ściganie się na deskach, to rodzaj surfingu, w którym zawodnik stoi na desce SUP i wiosłuje z wiosłem, poruszając się po powierzchni wody z największą możliwą prędkością. W wyścigach SUP surferzy pokonują z góry określony dystans. Deski SUP są też wykorzystywane do ekstremalnych spływów górskimi rzekami. To najbardziej wymagający rodzaj surfingu, a jednocześnie najniebezpieczniejszy. Deski przeznaczone do tej aktywności mają stabilną konstrukcję, są krótki i zwrotne. Jednak najpopularniejszą formą aktywności jest SUP-travel lub SUP-touring. To od niego najczęściej zaczynają początkujący w tym sporcie. SUP-turystyka to pływanie na desce przy spokojnej pogodzie. Deska SUP pełni też podobną rolę co kajak czy łódka. Jest jednak ze wszech miar wygodniejsza, można nią dotrzeć praktycznie wszędzie i łatwo ją przenieść. Ostatecznie deska SUP może być wykorzystywana jak tradycyjna deska surfingowa. Styl downwind jest najbardziej popularny wśród tych, którzy opanowali już do perfekcji SUP surfing i chcą rozwijać swoje umiejętności.

Zdrowa aktywność

Aktywność z użyciem desek SUP ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. To między innymi:

  • Poprawa układu sercowo-naczyniowego.
  • Pozbywanie się zbędnych kilogramów.
  • Poprawa stanu psychicznego.

Kolejną zaletą paddleboardingu jest to, że kontuzja na desce jest prawie niemożliwa. Jeśli porównamy SUP boarding z innymi sportami, to aktywność z użyciem deski jest obarczona niskim ryzykiem kontuzji. Pływanie na desce jest wskazane zwłaszcza dla dzieci – surfowanie wspomaga rozwój całego organizmu, w tym mięśni i funkcji koordynacji. Z kolei osoby starsze mogą w bezpieczny sposób pracować nad swoją kondycją. W tym przypadku surfowanie jest szczególnie polecane osobom z problemami układu krążenia oraz zmagającym się z nadmiarem kilogramów.

Jak wybrać deskę?

Przy wyborze deski SUP musisz wziąć pod uwagę:

  • Kształt deski.
  • Szerokość deski.
  • Długość deski.
  • Grubość deski.

Istnieją dwie główne formy desek SUP, pozostałe deski to formy hybrydowe, które łączą najlepsze cechy dwóch głównych form. Pierwsza forma kadłuba to szersze i bardziej płaskie deski o doskonałej stabilności. Ta deska jest łatwa do przemieszczania po wodzie, użytkownik może z łatwością wykonywać różnego rodzaju manewry. Idealnie nadaje się do surfingu, jogi oraz codziennego wypoczynku w postaci spacerów po wodzie. Deski drugiego typu mają węższe dno w kształcie litery V i zostały zaprojektowane do przecinania wody, co ma pozytywny wpływ na prędkość, ale potencjalnie obniża stabilność. Deska sprawdzi się w takich dyscyplinach jak wyścigi, touring, camping i innych rodzajach aktywnych dyscyplin fitness, gdzie szczególnie potrzebna jest wydajność i szybkość.

Z reguły im szersza deska, tym jest bardziej stabilna, ale jednocześnie szerokie deski są znacznie wolniejsze. Z reguły deski SUP produkowane są w szerokościach od 62 cm do 90 cm. Długość odgrywa ważną rolę przy wyborze deski SUP. Jak można się domyślić, dłuższe deski są szybsze, a krótsze deski o wiele bardziej zwrotne. Długość zawsze będzie ściśle powiązana z szerokością deski, ponieważ ogólny kształt i wymiary deski jako całości muszą być w odpowiednich proporcjach. Kiedy już zdecydujesz się na długość i szerokość deski SUP, weź pod uwagę trzeci czynnik: grubość deski. Głównym powodem, dla którego warto wziąć pod uwagę grubość, jest to, że wpływa ona na ogólną objętość i wagę. Jeśli patrzysz na dwie deski o tej samej długości i szerokości, ale różnych grubościach, grubsza deska ma większą objętość niż cieńsza, a im większa objętość, tym większy ciężar może utrzymać.

Poprzedni artykułI LO w Zamościu z wysoką lokatą w ogólnopolskim rankingu
Następny artykułLaboratorium Przyszłości w Szkole Podstawowej nr 7 w Zamościu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments