Wyciszające działanie akwarium

0
125

Akwarium ma na ludzi działanie bardzo wyciszające i jest to udowodnione naukowo. Wpatrywanie się w podwodne życie przynosi ukojenie, działa relaksująco i uspokaja. Posiadanie w domu szklanego zbiornika z roślinami i rybkami może nie tylko być wspaniałą dekoracją, ale też zamienić się w pochłaniającą pasję. Co warto wiedzieć, zanim wprowadzi się do swojego domu wodne stworzenia?

Akwarystyka to piękne hobby, które w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularne. W wielu domach pojawiają się niewielkie kostki, w których znajdują się krewetki lub bojownik, ale też dużo większe zbiorniki z najróżniejszymi gatunkami rybek, skorupiaków i mięczaków. Zanim dokona się wyboru, jakie akwarium będzie najlepsze, warto określić jakie stworzenia mają zamieszkać pod naszym dachem. To właśnie od nich będą zależeć warunki, jakie należy zapewnić, żeby żyły długo i szczęśliwie.

Wybór akwarium – litraż oraz akcesoria.

Dla początkującego akwarysty najłatwiejsze w utrzymaniu będzie akwarium słodkowodne. Żeby stworzyć odpowiednie warunki, należy wybrać właściwy dla planowanych zwierząt litraż. Zależy to od gatunku, jaki wybierzemy, ale też od ilości osobników. Każdy zbiornik będzie wymagać sprzętu, który zapewni właściwe warunki. Zestawy akwariowe bardzo ułatwiają skompletowanie wszystkiego, co potrzebne, ponieważ w ich skład wchodzą niezbędne akcesoria. Można również skompletować akwarium od zera i wybrać elementy samodzielnie.

Konieczne będzie odpowiednie oświetlenie, napowietrzacz oraz filtr. To jakie konkretnie modele trafią do naszego zbiornika, zależy od jego wielkości, planowanej roślinności i wymagań zwierząt, jakie mają tam zamieszkać. Przydatne mogą okazać się również zestawy co2, testy paskowe lub kropelkowe do pomiaru parametrów wody oraz właściwe podłoże. To, co pojawi się na dnie akwarium, również jest mocno uwarunkowane planowaną obsadą oraz roślinnością, dlatego warto wcześniej poznać wymagania każdego z wybranych gatunków.

Jak przygotować akwarium do wpuszczenia zwierząt?

Akwarystyka uczy cierpliwości, ale jednocześnie daje ogromną satysfakcję. Zanim w akwarium pojawią się zwierzęta, należy właściwie przygotować im warunki. Zanim warunki będą odpowiednie może minąć około 3-4 tygodni, dlatego warto bez pośpiechu zająć się sadzeniem roślin, napowietrzaniem, filtrowaniem i badaniem parametrów. Zwierzęta należy wpuszczać stopniowo, kontrolując przebieg cyklu azotowego, jest to bardzo ważne, jeśli wszystkie gatunki mają czuć się dobrze i nie chorować.

Rybki w ogrodzie? Dlaczego nie!

Posiadając ogród, warto znaleźć w nim miejsce na oczko wodne, które będzie piękną dekoracją i również może przynosić wiele korzyści. Do jego zbudowania potrzebne będą pompy do oczek wodnych, które są podstawowym i najważniejszym wyposażeniem. Warto zainwestować też w odpowiednie filtry, skimmery, fontanny oraz oświetlenie. Tego typu wyposażenie bardzo ułatwia utrzymanie oczka w czystości oraz wpływa na komfort mieszkających w nim rybek.

Poprzedni artykułNa majówkę do Krasnobrodu [PROGRAM]
Następny artykułZAMOŚĆ: Pijany jechał wężykiem i uszkadzał auta przy ul. Kamiennej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments