Miasto Zamość wysoko w rankingu “Miejsca Edukacyjnych Szans 2020-2021”!

0
244

Miasto Zamość zajęło V miejsce w rankingu “Miejsca Edukacyjnych Szans 2020-2021” w kategorii miast na prawach powiatu, którego wyniki zostały ogłoszone podczas IX Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty w Lublinie.

Ranking obejmował pięć kategorii: Miasta wojewódzkie, Miasta na prawach powiatu, Miasta powiatowe, czyli gminy z siedzibą powiatu, Małe miasta i Gminy wiejskie.

Konkurs został zorganizowany przez Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota we współpracy z Fundacją Naukową Evidence Institute. Jego celem było wskazanie samorządów, które w wyjątkowy sposób wspierają słabszych uczniów, zwłaszcza w obliczu pandemii.

Tworząc ranking uwzględniono trzy składowe, wyliczając z nich średnią. Pierwszą z nich jest zróżnicowanie wyników uczniów na egzaminie ósmoklasisty (im niższe nierówności, tym wyższa pozycja w rankingu), a drugą wyniki najsłabszych uczniów na tym samym egzaminie (im są wyższe, tym lepsza lokata w rankingu). Trzecią składową był procent dzieci w wieku 3-5 lat objętych edukacją przedszkolną. Szacując każdą składową rankingu analizowano według specjalnego modelu dochody własne gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca oraz wskaźnik udziału bezrobotnych w ogóle mieszkańców w wieku produkcyjnym, opierając się na danych Głównego Urzędu Statystycznego. Tym samym ranking powstał w oparciu o twarde dane przekazane bezpośrednio przez GUS, a zatem bez udziału samorządów. Stosując przy tym kryteria ekonomiczne i społeczne w obiektywny sposób porównano gminy znajdujące się w lepszej sytuacji ekonomicznej z tymi dysponującymi mniejszymi dochodami.

Poprzedni artykułKolejne prace i nowe utrudnienia na ul. Partyzantów
Następny artykułStrażacy z pow. zamojskiego otrzymali promesy na nowe wozy
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments