Przysięga lubelskich terytorialsów

0
276
Fot. 2LBOT

W sobotnie przedpołudnie słowa roty przysięgi „Ja żołnierz Wojska Polskiego, Przysięgam !” z dumą wypowiedziało 42 ochotników z Lubelszczyzny, którzy ukończyli właśnie szkolenie podstawowe. Szeregi 2 Lubelskiej Brygady OT w ostatnich dniach poszerzyły się w sumie o 83 nowych żołnierzy. Pozostali to rezerwiści, którzy zakończyli już szkolenie wyrównawcze. 

Ceremonia odbyła się na placu apelowym na terenie koszar przy ul. Droga Męczenników Majdanka w Lublinie. Nowi żołnierze złożyli przysięgę w obecności licznie zgromadzonych gości, swoich rodzin i bliskich. 

Wśród ochotników jest, m.in. mechanik, magazynier, leśnik, informatyk, hydraulik, bankowiec, listonosz, kosmetyczka, nauczyciel. Średnia wieku to 32 lata. Nowi żołnierze rozpoczną służbę w pododdziałach 2 LBOT, zgodnie z rejonem swojego zamieszkania.

Wypowiadając słowa roty przysięgi wojskowej dziś to Wy weźmiecie na siebie zaszczytny obowiązek służby i wierności Polsce. Bierzecie na siebie współodpowiedzialność za bezpieczeństwo Narodu. Bezpieczeństwo, które w obecnych czasach powinien czuć każdy obywatel Polski. Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza i z pewnością na zawsze pozostanie w Waszej pamięci. Aktem przysięgi zostaniecie zobowiązani do gotowości poniesienia najwyższych poświęceń wobec Polski. Wojna za naszą wschodnią granicą pokazuje, jak wielki udział w obronie Ojczyzny odgrywają szkolenia, morale i przywiązanie do ziemi swoich ojców. – powiedział do żołnierzy składających przysięgę i zgromadzonych gości dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej pułkownik Tadeusz Nastarowicz.  

WOT to najmłodszy, piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP. Z racji powszechnego charakteru i otwarcia formacji na blisko 90% polskich obywateli w wieku od 18 do 55 lat, ochotnicy są swoistą mieszanką doświadczeń, kompetencji oraz zainteresowań. Wśród 32 tys. żołnierzy WOT można spotkać przedstawicieli praktycznie wszystkich zawodów i grup społecznych. Ochotnicy poświęcają swój czas, by uczyć się, jak bronić Ojczyzny, swego domu i jak być pomocnym ramieniem dla społeczności, z której się wywodzą. 

materiał nadesłany

Poprzedni artykułOferty staży z Zamościa i okolicy
Następny artykułZDK rusza z 4. edycją projektu “Za horyzont wyobraźni”. Sprawdźcie, co się będzie działo!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments